Wizyta ministra spraw zagranicznych Królestwa Maroka

W czwartek 8 kwietnia 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył Mohammed Benaissa, minister spraw zagranicznych Królestwa Maroka. Delegację przyjął wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz.

Wicemarszałek K. Kutz podkreślił, że relacje między obu krajami są dobre. Powiedział, że wizyta ministra spraw zagranicznych Królestwa Maroka w Polsce zapowiada, że stosunki te będą się dynamicznie rozwijać. Wyraził nadzieję, iż wzrosną obroty handlowe między Polską i Marokiem. Zdaniem wicemarszałka po przystąpieniu Polski do UE powinny zniknąć wszelkie bariery, które obecnie utrudniają współpracę gospodarczą Polski i Maroka.

Mohammed Benaissa podziękował za spotkanie, które jest okazją do wznowienia kontaktów i pogłębienia współpracy parlamentarnej. Podkreślił, że Maroko stawia pierwsze kroki w demokracji. Po odzyskaniu niepodległości w 1956 r. powstał system wielopartyjny, w 1962 r. uchwalona została konstytucja i umacniane są wszystkie instytucje służące budowie demokracji. Dodał, że Maroko pracuje nad zmianą swojego wizerunku, chce być państwem, w którym zgodnie żyją ludzie zachowując swoje odrębności. Minister powiedział, że W Maroku z podziwem i szacunkiem patrzy się na przemiany w Polsce.