Wizyta sekretarza generalnego Rady Współpracy Państw Zatoki

We wtorek 22 czerwca 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył Abdulrahman bin Hamad Al-Attiya sekretarz generalny Rady Współpracy Państw Zatoki. Delegację przyjął marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak.

Marszałek Senatu powiedział, że w Polsce przywiązuje się dużą wagę do rozwoju stosunków z państwami Zatoki. Zdaniem marszałka istnieje ogromna przestrzeń do rozwoju współpracy między Polską a krajami Zatoki. Wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków parlamentarnych z państwami tego regionu. Podkreślił, że współpraca ta najlepiej układa się z Kuwejtem, Arabią Saudyjską i Katarem. L. Pastusiak , korzystając z wizyty sekretarza generalnego Rady Współpracy Państw Zatoki złożył ofertę współpracy Polski ze wszystkimi państwami Zatoki. Dodał, że w Polsce jest bardzo dobry klimat dla inwestycji zagranicznych.

Abdulrahman bin Hamad Al-Attiya podkreślił, że Rada Współpracy Państw Zatoki koordynuje współpracę tych państw w zakresie edukacji, handlu, rozwoju przemysłu, bezpieczeństwa. Powiedział, że obecnie współpracę komplikuje trudna sytuacja w Iraku. Według sekretarza generalnego Irak to bardzo ważne państwo w tym rejonie, dysponujące potężnym potencjałem intelektualnym i gospodarczym, więc stabilizacja i odbudowa tego kraju jest obecnie najistotniejszą sprawą. Podkreślił, że Arabowie bardzo sobie cenią doświadczenie polskich żołnierzy w misji pokojowej. Wyraził nadzieję, ze sytuacja w Iraku się ustabilizuje, wszystko odbędzie się zgodnie z przyjętym planem politycznym, a Polska będzie uczestniczyć w odbudowie Iraku także po zakończeniu misji wojskowej.

Zaznaczył, że plany, inicjatywy pokojowe w sprawie konfliktu bliskowschodniego, wysunięte przez Polskę, byłyby do zaakceptowania przez wszystkie strony konfliktu, gdyż Polska od lat ma bardzo dobre kontakty z krajami arabskimi, Palestyńczykami, z drugiej strony z Izraelem, krajami europejskimi, a także Stanami Zjednoczonymi.