Wizyta przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

W środę 3 listopada 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył Josep Borrell Fontelles przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Delegację przyjął marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Zygmunt Cybulski.

Marszałek Senatu pogratulował przewodniczącemu PE objęcia tej funkcji, życzył udanej prezydentury i wyraził nadzieję, że kontakty między PE a Senatem RP będą ożywione. L. Pastusiak poruszył m.in. sprawę komisji ds. europejskich w parlamentach narodowych. Chciał poznać zdanie przewodniczącego PE, czy lepiej, by obie izby miały odrębne komisje, czy też lepiej, gdy jest jedna mieszana komisja w parlamencie.

Josep Borrell, który przez 5 lat był przewodniczącym takiej mieszanej komisji w parlamencie hiszpańskim podkreślił, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jedna, mieszana komisja ds. europejskich. W Hiszpanii zawsze na czele tej jednej z najważniejszych komisji stoi parlamentarzysta z opozycji. "Jedna komisja to oszczędność czasu ministrów, którzy tyko raz, a nie dwa muszą prezentować różne kwestie, ponadto sprawy europejskie toczą się niezwykle szybko i trzeba szybko zajmować stanowisko, więc sprawy toczą się szybciej gdy jest jedna komisja " - powiedział Borrell. Dodał, że komisja mieszana ma ponadto większą wiedzę i stanowi większą siłę w reprezentowaniu na zewnątrz.

Marszałek Pastusiak pytał także o rolę parlamentów narodowych UE i budowę militarnego filaru Unii.

Przewodniczący PE podkreślił, że będzie zabiegał o wzmocnienie pozycji parlamentów narodowych w tworzeniu prawa UE, natomiast sprawa obronności to sprawa przyszłości.