Wizyta prezydenta Republiki Korei

W piątek 3 grudnia 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Korei Roh Moo-hyun. Delegację przyjął marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Zbigniew Kulak.

Marszałek Pastusiak podkreślił, że jest to historyczna wizyta, ponieważ prezydent Republiki Korei po raz pierwszy odwiedza Polskę. Dodał, że wizyta zbiegła się z obchodzoną niedawno 15 rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.

Prezydent Roh Moo-hyun powiedział, że Polska i Polacy cieszą się szacunkiem w Korei z uwagi na historię i obecne osiągnięcia. W opinii prezydenta Polska ma teraz szansę na rozwój gospodarczy. Zapewnił, że Korea, która dopiero niedawno otrząsnęła się z kryzysu walutowego i zaczyna ponownie ożywioną działalność inwestycyjną spogląda w stronę Polski. Według prezydenta Polska po przystąpieniu do Unii Europejskiej stała się atrakcyjna dla koreańskich koncernów. "Ten czynnik legł u podstaw obecnej wizyty w Polsce" - powiedział prezydent. Dodał, że teraz dla Polski najważniejszą sprawą jest rozwój gospodarczy. Wyraził przekonanie, że duma narodowa Polaków ukształtowana przez lata trudnej historii i narodowe cechy przyczynią się do rozwoju gospodarczego, bo już teraz Polska jest liczącym się krajem, który ma dobrą pozycję polityczną na arenie międzynarodowej.

Marszałek Pastusiak pogratulował Korei powrotu na szybką ścieżkę rozwoju i dodał, że związane z tym są duże oczekiwania, bo jak dotąd inwestycje południowokoreańskie w Polsce zajmują dopiero 17 miejsce na liście inwestycji zagranicznych. Również obroty handlowe między obu państwami w stosunku do potencjału są niewspółmierne. L. Pastusiak podkreślił, że Polska jest krajem przyjaznym dla zagranicznych inwestorów. Wyraził nadzieję, że wizyta prezydenta utoruje drogę do ożywionej współpracy gospodarczej.