Wizyta ministra spraw zagranicznych Gruzji

W środę 15 grudnia 2004 r. wizytę w Senacie RP złożyła minister spraw zagranicznych Gruzji Salome Zourabichwili. Delegację przyjął marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczyła senator Aleksandra Koszada i senator Zbigniew Kulak.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska odnosi się z przyjaźnią do Gruzji. Uznała niepodległość Gruzji w 1992 r. Dodał, że Polska popiera integralność Gruzji. Według marszałka zbyt niski w stosunku do potencjału obu krajów jest poziom obrotów handlowych. "Chętnie widzielibyśmy więcej produktów gruzińskich na polskim rynku" - powiedział L. Pastusiak.

Także zdaniem minister spraw zagranicznych wymiana gospodarcza jest zbyt mała, ale wyraziła nadzieję, że wkrótce się to zmieni, gdyż towarzyszy jej 50 biznesmenów, którzy już podpisali kontrakty w Polsce. Salome Zourabichwili podkreśliła, że Gruzja zainteresowana jest ścisłą współpracą z Unią Europejską i NATO. Dodała, że Gruzja bardzo liczy na wsparcie Polski i chętnie skorzystałaby z naszych doświadczeń w negocjacjach z UE.

Marszałek zapewnił panią minister, że Polska wspierała aspiracje Gruzji do tej pory i będzie to nadal czynić. Podziękował też gruzińskim władzom za umożliwienie Polakom, którzy mieszkają w Gruzji w podtrzymywaniu polskości. Polonia w Gruzji liczy ponad tysiąc osób.

W trakcie spotkania rozmawiano także o sytuacji w regionie i o stosunkach gruzińsko-rosyjskich.