Wizyta ministra spraw zagranicznych Królestwa Kambodży

4 stycznia 2005 r. wicemarszałek Senatu RP Ryszard Jarzembowski przyjął wicepremiera, ministra spraw zagranicznych Królestwa Kambodży Hor Namhonga wraz z delegacją.

Wicemarszałek wyraził przekonanie, że ta pierwsza od 11 lat wizyta w Polsce przedstawiciela władz Kambodży na tak wysokim szczeblu przyczyni się do rozwoju współpracy między naszymi państwami. Wicemarszałek pozytywnie ocenił polsko-kambodżańskie stosunki parlamentarne. Przypomniał, że w 2004 roku wizytę w Phnom Penh złożyła reprezentacja Grupy Parlamentarnej Polska-Azja Południowo-Wschodnia. Zdaniem wicemarszałka, ważnym krokiem na drodze rozwijania współpracy parlamentarnej mogą być wizyty grup studyjnych Zgromadzenia Parlamentarnego Kambodży w Polsce. Wicemarszałek Jarzembowski zadeklarował gotowość Senatu RP do dzielenia się doświadczeniem w stanowieniu prawa.

Wicepremier Hor Namhong podziękował za pomoc Polski w odbudowie Kambodży po trzydziestoletniej wojnie domowej i zniszczeniach dokonanych przez rządy Czerwonych Khmerów. Jak stwierdził, celem jego wizyty w Polsce jest ożywienie współpracy między naszymi krajami. Polsce konserwatorzy restaurują kambodżańskie zabytki, na polskich uczelniach studiują kambodżańscy studenci. Wicepremier wyraził przekonanie, że współpraca naszych państw może być poszerzona, gospodarki naszych państw mogą się uzupełniać.

Wicepremier przedstawił sytuacje społeczno-gospodarczą Kambodży i plany rozwoju kraju.

Wicemarszałek Ryszard Jarzemboski zapewnił, że Polska jest otwarta na rozwój współpracy miedzy naszymi państwami.