Wizyta ministra spraw zagranicznych Republiki Albanii

W poniedziałek 7 lutego 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Republiki Albanii Kastriot Islami. Delegację przyjął wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski. W spotkaniu uczestniczyła senator Jolanta Popiołek.

Kontakty między Polską i Albanią są dobre - powiedział wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski. Podkreślił, że Polska wpiera aspiracje Albanii do NATO. Zdaniem Jarzembowskiego członkostwo Albanii w NATO przyczyni się do stabilizacji sytuacji w tym regionie.

"Polska jest dla Albanii bardzo ważnym partnerem" - mówił minister spraw zagranicznych Republiki Albanii. Podziękował za wsparcie aspiracji Albanii do NATO i UE. Podkreślił, że Albania chce skorzystać z polskich doświadczeń w dostosowaniu prawa do unijnych standardów. Została nawiązana współpraca między ministrami ds. integracji europejskiej obu krajów. Dodał, że w tym kontekście bardzo ważna jest współpraca międzyparlamentarna. Według Kastriota Islamiego szansę uzyskania członkostwa w NATO mają obecnie Chorwacja, Macedonia i Albania.

Ryszard Jarzembowski powiedział, że polski parlament chętnie podzieli się doświadczeniami w zakresie dostosowania prawa do unijnych standardów, zadeklarował także współpracę na poziomie Kancelarii Senatu. Wyraził przekonanie, że wizyta ministra spraw zagranicznych Albanii przyczyni się do dalszego ocieplania stosunków polsko-albańskich.