Wizyta przewodniczącego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Republiki Turcji

W środę 16 marca 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył Bulent Arinc przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Republiki Turcji. Delegację przyjął marszałek Senatu Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Andrzej Wielowieyski.

Stosunki polsko-tureckie układają się bardzo dobrze - powiedział marszałek Longin Pastusiak. Dodał, że znacznie lepsze są kontakty polityczne i parlamentarne niż współpraca gospodarcza. Wprawdzie, zdaniem marszałka, obroty handlowe między obu krajami są na dobrym poziomie, ale Polska chętnie widziałaby więcej inwestycji tureckich. Według marszałka 27 pozycja Turcji na liście inwestorów zagranicznych w Polsce mogłaby być znacznie wyższa.

Przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego podkreślił, że jest przedstawicielem parlamentu kraju, który od XVII wieku wspierał aspiracje Polski do niepodległości. Zaznaczył, że sympatia między naszymi narodami jest obustronna. Podziękował Polsce za dotychczasowe wsparcie tureckich aspiracji do UE i prosił o dalszą pomoc w tej sprawie. Dodał, że tureccy parlamentarzyści są zainteresowani współpracą między komisjami parlamentarnymi, zwłaszcza komisjami ds. integracji, rolnictwa. Turcja chciałaby skorzystać z polskiego doświadczenia w zakresie negocjacji z UE i dostosowania prawa do wymogów unijnych. Przewodniczący wyraził nadzieję, że przybędzie polskich inwestorów w Turcji. Podkreślił, że Turcja przywiązuje dużą wagę do inwestycji zagranicznych i są przygotowywane duże ułatwienia prawne dla inwestorów. Dodał, że w minionym roku Turcję odwiedziło 150 tys. turystów z Polski. Jego zdaniem Polska ma dużo do zaoferowania w zakresie współpracy kulturalnej. Wyraził także gotowość włączenia się w organizację obchodów rocznicy150-lecia śmierci Adama Mickiewicza w Turcji.

Marszałek zapewnił przewodniczącego o polskim wsparciu unijnych aspiracji Turcji. Powiedział, że Polska rozumie zniecierpliwienie Turcji, bo na wejście do UE czekała 10 lat, a Turcja czeka już znacznie dłużej. L. Patusiak podziękował za stworzenie obywatelom tureckim polskiego pochodzenia warunków do kultywowania tradycji i polskiej kultury, a także za pomoc w odnowieniu muzeum Adama Mickiewicza w Stambule. Zadeklarował także współpracę senackiej Komisji Europejskiej w zakresie dostosowania prawa do wymogów UE i prowadzenia negocjacji. Podziękował także za gotowość pomocy w organizacji obchodów 150 rocznicy śmierci polskiego wieszcza.