Wizyta prezydenta Republiki Słowenii

14 kwietnia 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Słowenii Janez Drnovsek. Delegację przyjął marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Zbigniew Kulak.

Marszałek Senatu podkreślił, że stosunki polsko-słoweńskie są bardzo dobre. "Pana wizyta symbolizuje dobre kontakty na szczeblu najwyższych władz państwowych" - powiedział Pastusiak. Dodał, że równie znakomicie układają się stosunki międzyparlamentarne. Według marszałka dobrze też rozwija się współpraca gospodarcza, obroty handlowe są na zadowalającym poziomie i jedynie niepokoi nikły procent polskich inwestycji w Słowenii.

Prezydent Słowenii przyznał, że kontakty polsko-słoweńskie zawsze układały się dobrze, nawet mimo pewnych barier w przeszłości. Powiedział też, że oba kraje miały podobne problemy w przeszłości z powodu położenia geograficznego i trudnego sąsiedztwa. W opinii prezydenta przynależność do UE, sprawia, że ta sytuacja jest teraz lepsza niż kiedykolwiek, dlatego w interesie Słowenii i Polski leży, by Unia Europejska rozwijała się.

Marszałek L. Pastusiak pytał prezydenta o to, jak widzi przyszłość Kosowa. Zdaniem L. Pastusiaka nie do utrzymania jest na dłuższą metę status quasiprotektoratu ONZ. Według prezydenta Słowenii Kosowo powinno stopniowo stawać się suwerenne. W obecnej sytuacji przemiany demokratyczne zachodzą tam bardzo powoli i gospodarka rozwija się wolno. Ta suwerenność powinna następować etapami, tak, by ludzie którzy tam mieszkają zaczęli przejmować odpowiedzialność za swoją egzystencję. Marszałek i prezydent zgodzili się co do tego, że nie może być mowy o suwerenności Kosowa bez rozwiązania problemu serbskich uchodźców. W tej sprawie będzie konieczna pomoc zewnętrzna, bo Serbia jest sama w trudnym położeniu. /