Wizyta wiceprzewodniczącego Dewan Perwakilan Rakyat (parlamentu) Republiki Indonezji

W czwartek 16 czerwca 2005 r. wizytę w Senacie RP złożył Muhaimin Iskandar wiceprzewodniczący Dewan Perwakilan Rakyat (parlamentu) Republiki Indonezji. Delegacje przyjął wicemarszałek Senatu Ryszard Jarzembowski. W spotkaniu uczestniczył senator Zbigniew Kulak przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.

Wicemarszałek Senatu podkreślił, że wizyta delegacji przypada w 50 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Indonezją. Dodał, iż niestety kontakty parlamentarne między obu krajami są sporadyczne. Delegacja indonezyjskiego parlamentu przebywała w Polsce 5 lat temu. "Ostatnio jednak myślami Polacy byli blisko Indonezji; bardzo współczuliśmy ofiarom tsunami i włączyliśmy się w konkretną pomoc" - powiedział R. Jarzembowski. Wicemarszałek przybliżył delegacji historię i rolę Senatu w ustroju państwa.

Według wiceprzewodniczącego parlamentu Indonezji dobre stosunki parlamentarne sprzyjają współpracy politycznej i gospodarczej między państwami. Wyraził nadzieję, że ta wizyta przyczyni się do zacieśnienia kontaktów między obu krajami. Dodał, że Indonezja chętnie skorzystałaby z polskich doświadczeń w zakresie transformacji społeczno-gospodarczej. Podziękował za współczucie i pomoc ofiarom tsunami i poinformował, że trwają prace nad odbudową zniszczonych terenów.