Druk nr 1011 A

18 lipca 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI USTAWODAWSTWA I PRAWORZĄDNOŚCI

(wraz z wnioskiem mniejszości komisji)

o uchwalonej przez Sejm w dniu 30 czerwca 2005 r.

ustawie o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw

Marszałek Senatu dnia 4 lipca 2005 r. skierował ustawę do Komisji.

Po rozpatrzeniu ustawy na posiedzeniach w dniach 12 i 14 lipca 2005 r.

- Komisja wnosi:

Wysoki Senat uchwalić raczy załączony projekt uchwały.

Przewodnicząca Komisji

Ustawodawstwa i Praworządności

(-) Teresa Liszcz


p r o j e k t

U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie ustawy

o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2005 r. ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 skreśla się pkt 1;

 

2)

w art. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) uchyla się art. 47;";

 

3)

w art. 1 w pkt 6 w lit. b, w pkt 4 po wyrazach "art. 66 ust." dodaje się wyrazy "1 i";

 

4)

w art. 1 w pkt 7 w lit. a, w ust. 1:

a) pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) sędziów, prokuratorów, radców prawnych i notariuszy,",

b) dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) osób, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, radcowski lub notarialny, pod warunkiem zdania egzaminu uzupełniającego z zakresu przedmiotów nie objętych odpowiednio egzaminem sędziowskim, prokuratorskim, radcowskim lub notarialnym. Warunek zdania egzaminu uzupełniającego nie dotyczy osób, o których mowa w pkt 2.";

 

5)

w art. 1 w pkt 7 w lit. b, ust. 1a i 1b otrzymują brzmienie:

"1a. Do złożenia egzaminu adwokackiego, bez obowiązku odbycia aplikacji adwokackiej, mogą przystąpić:

1) osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych były zatrudnione na podstawie umowy o pracę na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa, przez okres co najmniej 5 lat, w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego, w:

a) jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 4a ust. 1,

b) komórce organizacyjnej do spraw prawnych organów władzy publicznej i innych państwowych jednostek organizacyjnych oraz państwowych i samorządowych osób prawnych;

2) osoby, które pracowały przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego, na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego.

1b. Do okresu, o którym mowa w ust. la pkt 1 i 2, wlicza się okresy zatrudnienia odpowiadające pełnemu wymiarowi czasu pracy.";

 

6)

w art. 1 w pkt 8, w art. 68 w ust. 1 wyraz "zamieszkania" zastępuje się wyrazami "złożenia wniosku o wpis";

 

7)

w art. 1 dodaje się pkt 12a w brzmieniu:

"12a) w art. 72 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Uchwała okręgowej rady adwokackiej w sprawie skreślenia z listy adwokatów powinna być podjęta w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o zaistnieniu zdarzenia, o którym mowa w ust. 1.

4. Od uchwały, o której mowa w ust. 3, zainteresowanemu służy odwołanie do Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały. Uchwała Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej powinna być podjęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia odwołania. Od ostatecznej uchwały Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zainteresowanemu służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia uchwały.";";

 

8)

w art. 1 w pkt 13, art. 75 otrzymuje brzmienie:

"Art. 75. 1. Aplikantem adwokackim może być osoba, która spełnia warunki określone w art. 65 pkt 1-3 i uzyskała pozytywną ocenę z konkursu.

2. Wpis na listę aplikantów adwokackich następuje po przeprowadzeniu konkursu. Uzyskanie przez kandydata pozytywnej oceny z konkursu uprawnia go do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów adwokackich w ciągu dwóch lat od dnia ogłoszenia wyników konkursu.

3. Nie można odmówić wpisu osobie spełniającej warunki, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Do aplikantów adwokackich oraz do postępowania o wpis na listę aplikantów adwokackich przepisy art. 5-8 i art. 68 stosuje się odpowiednio.";

 

9)

w art. 1 w pkt 14, art. 75a otrzymuje brzmienie:

"Art. 75a. 1. Konkurs przeprowadza się raz w roku dla każdej okręgowej rady adwokackiej.

2. Konkurs polega na sprawdzeniu wiedzy kandydatów z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa gospodarczego, prawa finansowego, prawa karnego, postępowania karnego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa konstytucyjnego wraz z ustrojem organów ochrony prawnej, prawa europejskiego oraz ustawowych podstaw funkcjonowania samorządu adwokackiego i wykonywania zawodu adwokata.

3. Udział w postępowaniu konkursowym jest odpłatny.

4. Opłata za udział w konkursie stanowi dochód okręgowej rady adwokackiej.";

 

10)

w art. 1 pkt 15 otrzymuje brzmienie:

"15) po art. 75a dodaje się art. 75b - 75ł w brzmieniu:

"Art. 75b. 1. Minister Sprawiedliwości każdego roku powołuje zespół do przygotowania pytań na konkurs dla kandydatów na aplikantów adwokackich, zwany dalej "zespołem".

2.. W skład zespołu wchodzi pięć osób, w tym jeden przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości oraz czterech członków spośród osób wskazanych przez Naczelną Radę Adwokacką. Członkami zespołu mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze oraz wiedzę, doświadczenie i autorytet, dające rękojmię należytego przygotowania pytań na konkurs.

3. Przewodniczącego zespołu, spośród przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej wyznacza Minister Sprawiedliwości. Przewodniczący zespołu kieruje pracami zespołu oraz określa tryb jego pracy.

4. Obsługę administracyjno-techniczną zespołu zapewnia Minister Sprawiedliwości.

5. Koszty przygotowania pytań oraz obsługi zespołu ponosi Minister Sprawiedliwości.

6. Każda okręgowa rada adwokacka może zgłaszać zespołowi, za pośrednictwem przewodniczącego zespołu, propozycje pytań konkursowych.

7. Zespół przygotowuje jeden zestaw pytań w formie testu wyboru i dwa zagadnienia prawne na część pisemną konkursu oraz zestawy pytań na część ustną konkursu.

8. Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, określi, w drodze rozporządzenia, sposób przygotowywania, przechowywania oraz przekazywania komisjom konkursowym pytań na konkurs, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia tych pytań przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

Art. 75c. 1. Minister Sprawiedliwości, każdego roku powołuje komisję konkursową do przeprowadzenia konkursu dla kandydatów na aplikantów adwokackich, zwaną dalej "komisją", dla obszaru działania każdej okręgowej rady adwokackiej. W skład komisji wchodzi trzech adwokatów, będących członkami danej izby adwokackiej oraz dwóch przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości. Członkami komisji mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze oraz wiedzę, doświadczenie i autorytet, dające rękojmię należytego przeprowadzenia konkursu. Wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości przedstawiciel przewodniczy pracom komisji.

2. Jeżeli wymaga tego potrzeba wynikająca z liczby kandydatów zgłaszających się do konkursu, Minister Sprawiedliwości powołuje odpowiednio większą liczbę komisji dla obszaru danej okręgowej rady adwokackiej, przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 1.

Art. 75d. l. Za udział w pracach komisji przysługuje wynagrodzenie.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, dla przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości ustala się w wysokości przysługującej członkom komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie konkursu na stanowisko aplikanta sądowego i prokuratorskiego oraz pokrywa z części budżetu pozostającej w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

3. Obsługę administracyjno-techniczną komisji zapewnia oraz ponosi koszty związane z jej działaniem okręgowa rada adwokacka.

Art. 75e. 1. W terminie nie późniejszym niż 30 czerwca każdego roku okręgowa rada adwokacka zamieszcza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w swojej siedzibie ogłoszenie o konkursie.

2. Termin zgłaszania się kandydatów do konkursu upływa z dniem 31 lipca.

3. Zgłoszenie kandydata do konkursu powinno zawierać:

1) podanie o dopuszczenie do konkursu;

2) kwestionariusz osobowy;

3) życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej;

4) oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych albo wydane przez uczelnię i podpisane przez osobę do tego upoważnioną zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu dyplomowego i uzyskanie tytułu magistra prawa;

5) informację z Krajowego Rejestru Karnego z datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące przed jej złożeniem;

6) dwa zdjęcia legitymacyjne;

7) oświadczenie o toczących się lub zakończonych postępowaniach karnych i dyscyplinarnych przeciwko kandydatowi;

8) inne dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje przydatne do wykonywania zawodu adwokata.

Art. 75f. l. Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymagań formalnych określonych w art. 75e ust. 3 dziekan okręgowej rady adwokackiej wzywa kandydata, listem poleconym, do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie zgłoszenia bez rozpoznania.

2. O pozostawieniu zgłoszenia bez rozpoznania okręgowa rada adwokacka zawiadamia kandydata pisemnie, za poświadczeniem odbioru.

3. W przypadku nieuiszczenia przez kandydata opłaty za udział w konkursie, dziekan okręgowej rady adwokackiej wzywa go, w trybie określonym w ust. 1, do uiszczenia tej opłaty w terminie 7 dni.

4. Jeżeli kandydat pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie uiścił opłaty za udział w konkursie, okręgowa rada adwokacka wydaje postanowienie o zwrocie zgłoszenia. Na postanowienie to przysługuje zażalenie do Naczelnej Rady Adwokackiej.

5. Jeżeli kandydat nie spełnia warunków określonych w art. 65 pkt 1-3 lub zgłoszenie zostało złożone po terminie, o którym mowa w art. 75e ust. 2, dziekan okręgowej rady adwokackiej wydaje decyzję odmawiającą dopuszczenia kandydata do udziału w konkursie. Od decyzji tej przysługuje odwołanie do Naczelnej Rady Adwokackiej.

Art. 75g. 1. Konkurs składa się z dwóch części:

1) pisemnej, polegającej na rozwiązaniu zestawu 200 pytań w formie testu wyboru oraz opracowaniu dwóch zagadnień prawnych;

2) ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na zestaw pytań przygotowanych przez zespół.

2. Konkurs odbywa się w obecności co najmniej trzech członków komisji, w tym co najmniej jednego przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości.

3. Po zakończeniu każdej części konkursu komisja niezwłocznie podaje jego wyniki do publicznej wiadomości, przez ogłoszenie w siedzibie okręgowej rady adwokackiej.

Art. 75h. 1. Część pisemna konkursu rozpoczyna się na terenie całego kraju, w pierwszą sobotę następującą po dniu 1 września każdego roku.

2. Część ustna konkursu rozpoczyna się dwa tygodnie po terminie części pisemnej konkursu. W wypadku dużej liczby kandydatów zakwalifikowanych do części ustnej konkursu komisja zarządza przeprowadzenie jej w ciągu kolejno następujących po sobie dni.

3. Godzinę rozpoczęcia poszczególnych części konkursu wyznacza Naczelna Rada Adwokacka, po zasięgnięciu opinii okręgowych rad adwokackich.

Art. 75i. 1. Część pisemną konkursu przeprowadza się z zachowaniem zasady anonimowości.

2. Każde z pytań testu wyboru w części pisemnej konkursu zawiera trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Kandydat otrzymuje jeden punkt za każdą prawidłową odpowiedź. Za prawidłową uważa się odpowiedź polegającą na wyborze tylko jednej, właściwej odpowiedzi.

3. Za opracowanie zagadnienia prawnego kandydat może otrzymać maksymalnie 10 punktów.

4. Kandydat uzyskuje pozytywną ocenę z części pisemnej konkursu w razie otrzymania co najmniej 160 punktów.

Art. 75j. 1. Do części ustnej konkursu dopuszcza się kandydatów, którzy uzyskali ocenę pozytywną z części pisemnej konkursu.

2. W części ustnej konkursu kandydat odpowiada na losowo wybrany przez siebie zestaw 3 pytań. Członkowie komisji mogą zadawać kandydatom pytania uzupełniające, związane z zakresem przedmiotowym pytań wybranego zestawu.

3. Odpowiedź na każde pytanie z części ustnej konkursu, każdy członek komisji ocenia oddzielnie, biorąc pod uwagę treść merytoryczną, sposób formułowania myśli, logikę myślenia oraz poprawność językową wypowiedzi, przy zastosowaniu skali od 0 do 3 punktów. Uzyskane w ten sposób punkty sumuje się.

4. Kandydat uzyskuje pozytywną ocenę z części ustnej konkursu w razie otrzymania co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

5. W części ustnej konkursu mogą uczestniczyć, w charakterze obserwatorów, przedstawiciele wyższych uczelni kształcących prawników w obszarze działania okręgowej izby adwokackiej, będący pracownikami naukowo-dydaktycznymi i posiadający tytuł lub stopień naukowy z dziedziny nauk prawnych, zgłoszeni przez władze tych uczelni.

Art. 75k. 1. Kandydat uzyskuje pozytywną ocenę z konkursu w razie otrzymania pozytywnych ocen z części pisemnej i ustnej.

2. W terminie 7 dni od zakończenia całego konkursu okręgowa rada adwokacka podaje do publicznej wiadomości wyniki konkursu przez ogłoszenie w siedzibie rady listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywną ocenę z konkursu.

Art. 75l. Z przebiegu konkursu sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.

Art. 75ł. Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia:

1) wzór ogłoszenia o przeprowadzeniu konkursu;

2) wysokość oraz sposób wnoszenia opłaty za udział w konkursie, z uwzględnieniem rzeczywistych kosztów organizacji i przeprowadzenia konkursu oraz przy przyjęciu, że opłata nie może przekroczyć równowartości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę;

3) szczegółowy sposób przeprowadzenia konkursu w części pisemnej i ustnej oraz szczegółowy zakres wiedzy podlegający sprawdzeniu w trakcie konkursu, przy uwzględnieniu potrzeb praktyki w zawodzie adwokata;

4) tryb działania komisji, sposób sporządzania protokołu z przebiegu konkursu, a także sposób podania do publicznej wiadomości wyników konkursu.";";

 

11)

w art. 1 pkt 19 otrzymuje brzmienie:

"19) art. 78 otrzymuje brzmienie:

"Art. 78. 1. Egzamin adwokacki przeprowadza komisja egzaminacyjna do spraw egzaminu adwokackiego powołana przez Naczelną Radę Adwokacką, dla obszaru działania każdej okręgowej rady adwokackiej, zwana dalej "komisją egzaminacyjną", spośród osób, których wiedza, doświadczenie i autorytet dają rękojmię prawidłowego przeprowadzenia egzaminu.

2. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzi:

1) jeden przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości, spośród osób z wyższym wykształceniem prawniczym;

2) pięciu adwokatów.

3. Pracom komisji egzaminacyjnej przewodniczy jako jej przewodniczący, przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości.

4. Jeżeli wymaga tego potrzeba, wynikająca z liczby osób zgłaszających się do egzaminu adwokackiego, zwanych dalej "zdającymi", Naczelna Rada Adwokacka powołuje odpowiednio większą liczbę komisji egzaminacyjnych, przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 1-3.

5. Udział w egzaminie adwokackim jest odpłatny.

6. Opłata za udział w egzaminie adwokackim stanowi dochód okręgowej rady adwokackiej. Zdający uiszcza opłatę egzaminacyjną za udział w egzaminie adwokackim na rachunek właściwej okręgowej rady adwokackiej.

7. Egzamin adwokacki polega na sprawdzeniu przygotowania zdającego do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu adwokata, w tym wiedzy oraz umiejętności jej praktycznego zastosowania, z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego, prawa handlowego, prawa finansowego, prawa karnego, postępowania karnego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa europejskiego, prawa konstytucyjnego wraz z ustrojem organów ochrony prawnej, w szczególności ustawowych podstaw funkcjonowania samorządu adwokackiego a także z zakresu wykonywania zawodu adwokata i etyki tego zawodu.

8. Egzamin adwokacki jest przeprowadzany raz w roku i składa się z części pisemnej oraz części ustnej.

9 Egzamin adwokacki rozpoczyna się częścią pisemną w tym samym dniu na terenie całego kraju, w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej, nie później niż do dnia 30 maja. Godzinę rozpoczęcia egzaminu adwokackiego wyznacza Naczelna Rada Adwokacka.

10. Część ustna egzaminu adwokackiego rozpoczyna się dwa tygodnie po zakończeniu części pisemnej. W wypadku dużej liczby kandydatów zakwalifikowanych do części ustnej komisja egzaminacyjna zarządza przeprowadzenie jej w ciągu kolejno następujących po sobie dni. Godzinę rozpoczęcia części ustnej wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.

11. W wypadku zaistnienia zdarzenia losowego uniemożliwiającego przeprowadzenie egzaminu adwokackiego w terminie, o którym mowa w ust. 10, Minister Sprawiedliwości, na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej wyznacza dodatkowy termin przeprowadzenia egzaminu adwokackiego przez komisję egzaminacyjną.

12. Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, określi, w drodze rozporządzenia, organizację egzaminu adwokackiego, w tym:

1) tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej, spośród osób, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię prawidłowego przebiegu egzaminu adwokackiego, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia udziału w komisji egzaminacyjnej specjalistów z dziedzin prawa, o których mowa w ust. 7;

2) tryb i zasady odwoływania członków komisji egzaminacyjnej, przy uwzględnieniu ciągłości jej prac i bezstronności działania;

3) sposób opracowania pytań i zagadnień oraz przygotowania akt spraw sądowych na część pisemną egzaminu adwokackiego, mając na uwadze konieczność ich zabezpieczenia przed ich nieuprawnionym ujawnieniem;

4) szczegółowy tryb i sposób przeprowadzenia egzaminu adwokackiego oraz postępowania komisji egzaminacyjnej i oceniania zdających, uwzględniając zasadę poprawności przebiegu poszczególnych części egzaminu adwokackiego i rzetelności ocen egzaminacyjnych;

5) tryb i warunki ustalania i ogłaszania wyników egzaminu adwokackiego;

6) wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej, uwzględniając zakres i nakład ich pracy w trakcie egzaminu adwokackiego.";";

 

12)

w art. 1 pkt 20 otrzymuje brzmienie:

"20) po art. 78 dodaje się art. 78a - 78d w brzmieniu:

"Art. 78a. 1. Za udział w pracach komisji egzaminacyjnej przysługuje wynagrodzenie. Przepis art. 75d ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

2. Do wyłączenia członka komisji egzaminacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego o wyłączeniu organu.

3. Obsługę administracyjno-techniczną komisji egzaminacyjnej zapewnia oraz ponosi koszty związane z jej działaniem okręgowa rada adwokacka.

Art. 78b. 1. W terminie do dnia 31 stycznia każdego roku Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zamieszcza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w siedzibach okręgowych rad adwokackich ogłoszenie o egzaminie adwokackim, w którym podaje w szczególności:

1) termin złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego;

2) właściwość miejscową każdej z komisji egzaminacyjnej i adres jej siedziby;

3) wysokość opłaty egzaminacyjnej, o której mowa w art. 78 ust. 6.

2. Okręgowa rada adwokacka, każdego roku, nie później niż do dnia 31 marca, przekazuje właściwej terytorialnie komisji listę osób, które ukończyły aplikację adwokacką.

3. Aplikanci adwokaccy, którzy ukończyli aplikację adwokacką przeprowadzoną przez okręgową radę adwokacką działającą na obszarze właściwości komisji egzaminacyjnej oraz osoby, o których mowa w art. 66 ust. la, zamieszkałe na terenie właściwości komisji egzaminacyjnej, mogą złożyć w jej siedzibie wniosek o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego, zwany dalej "wnioskiem".

4. Osoba, która odbyła aplikację adwokacką, przedstawia wraz z wnioskiem zaświadczenie o jej ukończeniu.

5. Osoby, o których mowa w art. 66 ust la, dołączają do wniosku odpowiednio następujące dokumenty:

1) kwestionariusz osobowy;

2) życiorys;

3) oryginał dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo jego uwierzytelniony odpis;

4) informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem;

5) dwa zdjęcia legitymacyjne;

6) dokument zaświadczający o okresach zatrudnienia, o których mowa w art. 66 ust. 1a, oraz opinię o przebiegu pracy.

6. Wraz z wnioskiem zdający składa także dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 78 ust. 6.

7. Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej określa, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty egzaminacyjnej, nie wyższą niż równowartość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, przy uwzględnieniu konieczności prawidłowego i efektywnego przeprowadzenia egzaminu adwokackiego.

8. Wniosek powinien być złożony najpóźniej w terminie 45 dni przed dniem rozpoczęcia egzaminu adwokackiego. Przepisy art. 75f stosuje się odpowiednio.

Art. 78c. 1. Z przebiegu egzaminu adwokackiego sporządza się niezwłocznie protokół, który podpisują członkowie komisji egzaminacyjnej uczestniczący w egzaminie adwokackim. Członkowie komisji egzaminacyjnej mogą zgłaszać uwagi do protokołu.

2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przesyła Ministrowi Sprawiedliwości protokół w terminie 7 dni od dnia sporządzenia.

Art. 78d. Przepisy dotyczące egzaminu adwokackiego stosuje się odpowiednio do egzaminu uzupełniającego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 3.";";

 

13)

w art. 1 w pkt 21 w lit. b, w ust. 3 wyrazy "art. 68 ust. 5 - 7" zastępuje się wyrazami "art. 72 ust. 3 i 4";

 

14)

w art. 2 skreśla się pkt 1;

 

15)

w art. 2 skreśla się pkt 2;

 

16)

w art. 2 w pkt 5 w lit. a w tiret drugim po wyrazach "art. 25 ust." dodaje się wyrazy "1 i";

 

17)

w art. 2 w pkt 5 w lit. b, w ust. 2 wyrazy "miejsce jej zamieszkania" zastępuje się wyrazami "miejsce złożenia wniosku o wpis";

 

18)

w art. 1 w pkt 5 w lit. c:

  1. w ust. 2a po wyrazach "ust. 2" dodaje się wyrazy "i 2b",
  2. ust. 2b otrzymuje brzmienie:

"2b. Wpis na listę radców prawnych osoby, o której mowa w art. 25 ust. 1, następuje na jej wniosek, na podstawie uchwały rady okręgowej izby radców prawnych właściwej ze względu na miejsce złożenia wniosku o wpis.";

 

19)

w art. 2 w pkt 6 w lit. a, w ust. 1:

a) pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) sędziów, prokuratorów, adwokatów i notariuszy,",

b) dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3)osób, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, adwokacki lub notarialny, pod warunkiem zdania egzaminu uzupełniającego z zakresu przedmiotów nie objętych odpowiednio egzaminem sędziowskim, prokuratorskim, adwokackim lub notarialnym. Warunek zdania egzaminu uzupełniającego nie dotyczy osób, o których mowa w pkt 2.";

 

20)

w art. 2 w pkt 6:

a) w lit. b, ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Do złożenia egzaminu radcowskiego, bez obowiązku odbycia aplikacji radcowskiej, mogą przystąpić:

1) osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych były zatrudnione na podstawie umowy o pracę na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa, przez okres co najmniej 5 lat, w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego, w:

a) jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 8 ust. 1,

b) komórce organizacyjnej do spraw prawnych organów władzy publicznej i innych państwowych jednostek organizacyjnych oraz państwowych i samorządowych osób prawnych,

2)osoby, które pracowały przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego.",

b) w lit. c, ust. 2a otrzymuje brzmienie:

"2a. Do okresu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, wlicza się okresy zatrudnienia odpowiadające pełnemu wymiarowi czasu pracy.";

 

21)

w art. 2 w pkt 15, art. 33 otrzymuje brzmienie:

"Art. 33. 1. Aplikantem radcowskim może być osoba, która spełnia warunki określone w art. 24 ust. 1 pkt 1 i pkt 3-5, uzyskała pozytywną ocenę z konkursu i zapewnia pokrycie kosztów aplikacji radcowskiej.

2. Wpis na listę aplikantów radcowskich następuje po przeprowadzeniu konkursu. Uzyskanie przez kandydata pozytywnej oceny z konkursu uprawnia go do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów radcowskich w ciągu dwóch lat od dnia ogłoszenia wyników konkursu.

3. Nie można odmówić wpisu osobie spełniającej warunki, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Do aplikantów radcowskich oraz do postępowania o wpis na listę aplikantów radcowskich przepisy art. 3 ust. 3-5, art. 11, art. 12 ust. 1, art. 23, art. 27 i art. 31 stosuje się odpowiednio.";

 

22)

w art. 2 pkt 16 otrzymuje brzmienie:

"16) po art. 33 dodaje się art. 331 - 3313 w brzmieniu:

"Art. 331. 1. Konkurs przeprowadza się raz w roku dla każdej okręgowej izby radców prawnych.

2.. Konkurs polega na sprawdzeniu wiedzy kandydatów z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa gospodarczego, prawa finansowego, prawa karnego, postępowania karnego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa konstytucyjnego wraz z ustrojem organów ochrony prawnej, prawa europejskiego oraz ustawowych podstaw funkcjonowania samorządu radcowskiego i wykonywania zawodu radcy prawnego.

3. Udział w postępowaniu konkursowym jest odpłatny.

4. Opłata za udział w konkursie stanowi dochód rady okręgowej izby radców prawnych.

Art. 332. 1. Minister Sprawiedliwości, każdego roku powołuje zespół do przygotowania pytań na konkurs dla kandydatów na aplikantów radcowskich, zwany dalej "zespołem".

2. W skład zespołu wchodzi pięć osób, w tym jeden przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości oraz czterech członków spośród osób wskazanych przez Krajową Radę Radców Prawnych. Członkami zespołu mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze oraz wiedzę, doświadczenie i autorytet dające rękojmię należytego przygotowania pytań na konkurs.

3. Przewodniczącego zespołu spośród przedstawicieli Krajowej Rady Radców Prawnych wyznacza Minister Sprawiedliwości. Przewodniczący zespołu kieruje pracami zespołu oraz określa tryb jego pracy.

4. Obsługę administracyjno-techniczną zespołu zapewnia Minister Sprawiedliwości.

5. Koszty przygotowania pytań oraz obsługi zespołu ponosi Minister Sprawiedliwości.

6. Każda rada okręgowej izby radców prawnych może zgłaszać zespołowi, za pośrednictwem przewodniczącego zespołu, propozycje pytań konkursowych.

7. Zespół przygotowuje jeden zestaw pytań w formie testu wyboru i dwa zagadnienia prawne na część pisemną konkursu oraz zestawy pytań na część ustną konkursu.

8 Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Radców Prawnych, określi, w drodze rozporządzenia, sposób przygotowywania, przechowywania oraz przekazywania komisjom konkursowym pytań na konkurs, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia tych pytań przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

Art. 333. 1. Minister Sprawiedliwości każdego roku powołuje komisję konkursową do przeprowadzenia konkursu dla kandydatów na aplikantów radcowskich, zwaną dalej "komisją", dla obszaru działania każdej okręgowej izby radców prawnych. W skład komisji wchodzi trzech radców prawnych, będących członkami danej izby radców prawnych oraz dwóch przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości. Członkami komisji mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze oraz wiedzę, doświadczenie i autorytet, dające rękojmię należytego przeprowadzenia konkursu. Wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości przedstawiciel przewodniczy pracom komisji.

2. Jeżeli wymaga tego potrzeba, wynikająca z liczby kandydatów zgłaszających się do konkursu, Minister Sprawiedliwości powołuje dla obszaru danej okręgowej izby radców prawnych odpowiednio większą liczbę komisji, przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 1.

Art. 334. 1. Za udział w pracach komisji przysługuje wynagrodzenie.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, dla przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości ustala się w wysokości przysługującej członkom komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie konkursu na stanowisko aplikanta sądowego i prokuratorskiego oraz pokrywa z części budżetu pozostającej w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.

3. Obsługę administracyjno-techniczną komisji zapewnia oraz ponosi koszty związane z jej działalnością rada okręgowej izby radców prawnych.

Art. 335. 1. W terminie nie późniejszym niż 30 czerwca każdego roku rada okręgowej izby radców prawnych zamieszcza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, Biuletynie Informacji Publicznej oraz w swojej siedzibie ogłoszenie o konkursie.

2. Termin zgłaszania się kandydatów do konkursu upływa z dniem 31 lipca.

3. Zgłoszenie kandydata do konkursu powinno zawierać:

1) podanie o dopuszczenie do konkursu;

2) kwestionariusz osobowy;

3) życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej;

4) oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych albo wydane przez uczelnię i podpisane przez osobę do tego upoważnioną zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu dyplomowego i uzyskanie tytułu magistra prawa;

5) informację z Krajowego Rejestru Karnego z datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące przed jej złożeniem;

6) dwa zdjęcia legitymacyjne;

7) oświadczenie o toczących się lub zakończonych postępowaniach karnych i dyscyplinarnych przeciwko kandydatowi;

8) inne dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje przydatne do zawodu radcy prawnego.

Art. 336.1. Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymagań formalnych określonych w art. 335 ust. 3 dziekan rady okręgowej izby radców prawnych wzywa kandydata listem poleconym do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie zgłoszenia bez rozpoznania.

2. O pozostawieniu zgłoszenia bez rozpoznania rada okręgowej izby radców prawnych zawiadamia kandydata pisemnie, za poświadczeniem odbioru.

3. W przypadku nieuiszczenia przez kandydata opłaty za udział w konkursie, dziekan rady okręgowej izby radców prawnych wzywa go, w trybie określonym w ust. 1, do uiszczenia tej opłaty w terminie 7 dni.

4. Jeżeli kandydat pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie uiścił opłaty za udział w konkursie, rada okręgowej izby radców prawnych wydaje postanowienie o zwrocie zgłoszenia. Na postanowienie to przysługuje zażalenie do Krajowej Rady Radców Prawnych.

5. Jeżeli kandydat nie spełnia warunków określonych w art. 24 ust. 1 pkt 1 i pkt 3-5 lub zgłoszenie zostało złożone po terminie, o którym mowa w art. 335 ust. 2, przewodniczący komisji wydaje decyzję odmawiającą dopuszczenia kandydata do udziału w konkursie. Od decyzji tej przysługuje odwołanie do Ministra Sprawiedliwości.

Art. 337. 1. Konkurs składa się z dwóch części:

1) pisemnej, polegającej na rozwiązaniu zestawu 200 pytań w formie testu wyboru oraz opracowaniu dwóch zagadnień prawnych;

2) ustnej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na zestaw pytań, przygotowanych przez zespół.

2. Konkurs odbywa się w obecności co najmniej trzech członków komisji, w tym co najmniej jednego przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości.

3. Po zakończeniu każdej części konkursu komisja niezwłocznie podaje jego wyniki do publicznej wiadomości, przez ogłoszenie w siedzibie rady okręgowej izby radców prawnych.

Art. 338. 1. Część pisemna konkursu rozpoczyna się na terenie całego kraju, w pierwszą sobotę następującą po dniu 1 września każdego roku.

2. Część ustna konkursu rozpoczyna się dwa tygodnie po terminie części pisemnej konkursu. W wypadku dużej liczby kandydatów zakwalifikowanych do części ustnej konkursu komisja zarządza przeprowadzenie jej w ciągu kolejno następujących po sobie dni.

3. Godzinę rozpoczęcia poszczególnych części konkursu wyznacza Krajowa Rada Radców Prawnych po zasięgnięciu opinii rad okręgowych izb radców prawnych.

Art. 339. 1. Część pisemną konkursu przeprowadza się z zachowaniem zasady anonimowości.

2. Każde z pytań testu wyboru w części pisemnej konkursu zawiera trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Kandydat otrzymuje jeden punkt za każdą prawidłową odpowiedź. Za prawidłową uważa się odpowiedź polegającą na wyborze tylko jednej, właściwej odpowiedzi.

3. Za opracowanie zagadnienia prawnego kandydat może otrzymać maksymalnie 10 punktów.

4. Kandydat uzyskuje pozytywną ocenę z części pisemnej konkursu w razie otrzymania co najmniej 160 punktów.

Art. 3310. 1. Do części ustnej konkursu dopuszcza się kandydatów, którzy uzyskali ocenę pozytywną z części pisemnej konkursu.

2. W części ustnej konkursu kandydat odpowiada na losowo wybrany przez siebie zestaw 3 pytań. Członkowie komisji mogą zadawać kandydatom pytania uzupełniające, związane z zakresem przedmiotowym pytań wybranego zestawu.

3. Odpowiedź na każde pytanie z części ustnej konkursu, każdy członek komisji ocenia oddzielnie, biorąc pod uwagę treść merytoryczną, sposób formułowania myśli, logikę myślenia oraz poprawność językową wypowiedzi, przy zastosowaniu skali od 0 do 3 punktów. Uzyskane w ten sposób punkty sumuje się.

4. Kandydat uzyskuje pozytywną ocenę z części ustnej konkursu, w razie otrzymania co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

5. W części ustnej konkursu mogą uczestniczyć, w charakterze obserwatorów, przedstawiciele wyższych uczelni kształcących prawników w obszarze działania okręgowej izby radców prawnych, będący pracownikami naukowo- dydaktycznymi i posiadający tytuł lub stopień naukowy z dziedziny nauk prawnych, zgłoszeni przez władze tych uczelni.

Art. 3311. Z przebiegu konkursu sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.

Art. 3312. 1. Kandydat uzyskuje pozytywną ocenę z konkursu w razie otrzymania pozytywnych ocen z części pisemnej i ustnej.

2. W terminie 7 dni od zakończenia całego konkursu przewodniczący komisji podaje do publicznej wiadomości wyniki konkursu przez ogłoszenie w siedzibie właściwej rady listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywną ocenę z konkursu.

Art. 3313. Minister Sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia:

1) wzór ogłoszenia o przeprowadzeniu konkursu;

2) wysokość oraz sposób wnoszenia opłaty za udział w konkursie, z uwzględnieniem rzeczywistych kosztów organizacji i przeprowadzenia konkursu oraz przy przyjęciu, że opłata nie może przekroczyć równowartości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę;

3) szczegółowy sposób przeprowadzenia konkursu w części pisemnej i ustnej oraz szczegółowy zakres wiedzy podlegający sprawdzeniu w trakcie konkursu, przy uwzględnieniu potrzeb praktyki w zawodzie radcy prawnego;

4) tryb działania komisji, sposób sporządzania protokołu z przebiegu konkursu, a także sposób podania do publicznej wiadomości wyników konkursu.";";

 

23)

w art. 2 dodaje się pkt 16a w brzmieniu:

"16a) w art. 35 uchyla się pkt 4;";

 

24)

w art. 2 w pkt 19, art. 361 otrzymuje brzmienie:

"Art. 361. 1. Egzamin radcowski przeprowadza komisja egzaminacyjna do spraw egzaminu radcowskiego powołana przez Krajową Radę Radców Prawnych, dla obszaru działania każdej okręgowej izby radców prawnych, zwana dalej "komisją egzaminacyjną", spośród osób, których wiedza, doświadczenie i autorytet dają rękojmię prawidłowego przeprowadzenia egzaminu.

2. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzi:

1) jeden przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości, spośród osób z wyższym wykształceniem prawniczym;

2) pięciu radców prawnych.

3. Pracom komisji egzaminacyjnej przewodniczy, jako jej przewodniczący, przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości.

4. Jeżeli wymaga tego potrzeba, wynikająca z liczby osób zgłaszających się do egzaminu radcowskiego, zwanych dalej "zdającymi", Krajowa Rada Radców Prawnych powołuje odpowiednio większą liczbę komisji egzaminacyjnych, przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 1-3.

5. Udział w egzaminie radcowskim jest odpłatny.

6. Opłata za udział w egzaminie radcowskim stanowi dochód rady okręgowej izby radców prawnych. Zdający uiszcza opłatę egzaminacyjną za udział w egzaminie radcowskim na rachunek właściwej okręgowej izby radców prawnych.

7. Egzamin radcowski polega na sprawdzeniu przygotowania zdającego do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu radcy prawnego, w tym wiedzy oraz umiejętności jej praktycznego zastosowania, z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego, prawa handlowego, prawa finansowego, prawa karnego, postępowania karnego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa europejskiego, prawa konstytucyjnego wraz z ustrojem organów ochrony prawnej, w szczególności ustawowych podstaw funkcjonowania samorządu radcowskiego a także z zakresu oraz wykonywania zawodu radcy prawnego i etyki tego zawodu.

8. Egzamin radcowski jest przeprowadzany raz w roku i składa się z części pisemnej oraz części ustnej.

9. Egzamin radcowski rozpoczyna się częścią pisemną w tym samym dniu na terenie całego kraju, w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, na wniosek Krajowej Rady Radców Prawnych, nie później niż do dnia 30 maja. Godzinę rozpoczęcia egzaminu radcowskiego wyznacza Krajowa Rada Radców Prawnych.

10. Część ustna egzaminu radcowskiego rozpoczyna się w dwa tygodnie po zakończeniu części pisemnej. W wypadku dużej liczby kandydatów zakwalifikowanych do części ustnej komisja zarządza przeprowadzenie jej w ciągu kolejno następujących po sobie dni. Godzinę rozpoczęcia części ustnej wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.

11. W wypadku zaistnienia zdarzenia losowego uniemożliwiającego przeprowadzenie egzaminu radcowskiego w terminie, o którym mowa w ust. 10, Minister Sprawiedliwości, na wniosek Krajowej Rady Radców Prawnych, wyznacza dodatkowy termin przeprowadzenia egzaminu radcowskiego przez komisję egzaminacyjną.

12. Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Radców Prawnych, określi, w drodze rozporządzenia, organizację egzaminu radcowskiego, w tym:

1) tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej, spośród osób, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię prawidłowego przebiegu egzaminu radcowskiego, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia udziału w komisji egzaminacyjnej specjalistów z dziedzin prawa, o których mowa w ust.7,

2) tryb i zasady odwoływania członków komisji egzaminacyjnej, przy uwzględnieniu ciągłości jej prac i bezstronności działania;

3) sposób opracowania pytań i zagadnień oraz przygotowania akt spraw sądowych na część pisemną egzaminu radcowskiego, mając na uwadze konieczność ich zabezpieczenia przed ich nieuprawnionym ujawnieniem;

4) szczegółowy tryb i sposób przeprowadzenia egzaminu radcowskiego oraz postępowania komisji egzaminacyjnej i oceniania zdających, uwzględniając zasadę poprawności przebiegu poszczególnych części egzaminu radcowskiego i rzetelności ocen egzaminacyjnych;

5) tryb i warunki ustalania i ogłaszania wyników egzaminu radcowskiego;

6) wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej, uwzględniając zakres i nakład ich pracy w trakcie egzaminu radcowskiego.";

 

25)

w art. 2 pkt 20 otrzymuje brzmienie:

"20) po art. 361 dodaje się art. 36 2 - 365 w brzmieniu:

"Art. 362. 1. Za udział w pracach komisji egzaminacyjnej przysługuje wynagrodzenie. Przepis art. 334 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

2. Do wyłączenia członka komisji egzaminacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego o wyłączeniu organu.

3. Obsługę administracyjno-techniczną komisji egzaminacyjnej zapewnia oraz ponosi koszty związane z jej działaniem okręgowa izba radców prawnych.

Art. 363. 1. W terminie do dnia 31 stycznia każdego roku Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych zamieszcza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w siedzibach okręgowych izb radców prawnych ogłoszenie o egzaminie radcowskim, w którym podaje w szczególności:

1) termin złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego;

2) właściwość miejscową każdej z komisji egzaminacyjnej i adres jej siedziby;

3) wysokość opłaty egzaminacyjnej, o której mowa w art. 361 ust. 6.

2. Rada okręgowej izby radców prawnych każdego roku, nie później niż do dnia 31 marca, przekazuje właściwej terytorialnie komisji listę osób, które ukończyły aplikację radcowską.

3. Aplikanci radcowscy, którzy ukończyli aplikację radcowską przeprowadzoną przez izbę radców prawnych, działającą na obszarze właściwości komisji egzaminacyjnej oraz osoby, o których mowa w art. 25 ust. 2, zamieszkałe na terenie właściwości komisji egzaminacyjnej, mogą złożyć w jej siedzibie wniosek o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego, zwany dalej "wnioskiem".

4. Osoba, która odbyła aplikację radcowską, przedstawia wraz z wnioskiem zaświadczenie o jej ukończeniu.

5. Osoby, o których mowa w art. 25 ust. 2, dołączają do wniosku odpowiednio następujące dokumenty:

1) kwestionariusz osobowy;

2) życiorys;

3) oryginał dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej albo jego uwierzytelniony odpis;

4) informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem;

5) dwa zdjęcia legitymacyjne;

6) dokument zaświadczający o okresach zatrudnienia, o których mowa w art. 25 ust. 2, oraz opinię o przebiegu pracy.

6. Wraz z wnioskiem zdający składa także dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 361 ust. 6.

7. Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Radców Prawnych określa, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty egzaminacyjnej, nie wyższą niż równowartość minimalnego wynagrodzenia, przy uwzględnieniu konieczności prawidłowego i efektywnego przeprowadzenia egzaminu radcowskiego.

8. Wniosek powinien być złożony najpóźniej w terminie 45 dni przed dniem rozpoczęcia egzaminu radcowskiego.

9. Przepisy art. 33 stosuje się odpowiednio.

Art. 364. 1. Z przebiegu egzaminu radcowskiego sporządza się niezwłocznie protokół, który podpisują członkowie komisji egzaminacyjnej uczestniczący w egzaminie radcowskim. Członkowie komisji egzaminacyjnej mogą zgłaszać uwagi do protokołu.

2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przesyła Ministrowi Sprawiedliwości protokół w terminie 7 dni od dnia sporządzenia.

Art. 365. Przepisy dotyczące egzaminu radcowskiego stosuje się odpowiednio do egzaminu uzupełniającego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3.";

 

26)

w art. 2 w pkt 21 w lit. b, ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Uchwała rady okręgowej izby radców prawnych w sprawie skreślenia z listy aplikantów radcowskich powinna być podjęta w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o zaistnieniu zdarzenia, o którym mowa w ust. 1 i 2. Przepis art. 28 ust. 5 stosuje się odpowiednio.";

 

27)

w art. 3 w pkt 3, w art. 12 w § 2:

a) skreśla się pkt 1, 3 i 4,

b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych były zatrudnione na podstawie umowy o pracę na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa, przez okres co najmniej 5 lat, w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie dc egzaminu notarialnego, w komórce organizacyjnej do spraw prawnych organów władzy publicznej i innych państwowych jednostek organizacyjnych oraz państwowych i samorządowych osób prawnych.";

 

28)

w art. 3 w pkt 3, w art. 12 w § 2 w pkt 5 po wyrazach "8 lat" dodaje się wyrazy "przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu notarialnego";

 

29)

w art. 3 pkt 15 otrzymuje brzmienie:

"15) w art. 71 po § 3 dodaje się § 3a-3d w brzmieniu:

"§ 3a. Konkurs, o którym mowa w § 3, rada izby notarialnej przeprowadza raz w roku.

§ 3b. Konkurs polega na sprawdzeniu wiedzy kandydatów z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa gospodarczego, prawa finansowego, prawa karnego, postępowania karnego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa konstytucyjnego wraz z ustrojem organów ochrony prawnej, prawa europejskiego oraz ustawowych podstaw funkcjonowania samorządu notarialnego i wykonywania zawodu notariusza.

§ 3c. Udział w postępowaniu konkursowym jest odpłatny.

§ 3d. Opłata za udział w konkursie stanowi dochód izby notarialnej.";";

 

30)

w art. 3 skreśla się pkt 16;

 

31)

w art. 3 pkt 19 otrzymuje brzmienie:

"19 )w art. 74:

a) § 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Egzamin notarialny przeprowadza komisja egzaminacyjna do spraw egzaminu notarialnego powołana przez Ministra Sprawiedliwości, dla obszaru działania każdej izby notarialnej, zwana dalej "komisją egzaminacyjną", spośród osób, których wiedza, doświadczenie i autorytet dają rękojmię prawidłowego przeprowadzenia egzaminu.";

b) dodaje się § 3-11 w brzmieniu:

"§ 3. Jeżeli wymaga tego potrzeba, wynikająca z liczby osób zgłaszających się do egzaminu notarialnego, zwanych dalej "zdającymi", Krajowa Rada Notarialna powołuje odpowiednio większą liczbę komisji egzaminacyjnych, przy zastosowaniu zasad określonych w § 1 i 2.

§ 4. Udział w egzaminie notarialnym jest odpłatny.

§ 5. Opłata za udział w egzaminie notarialnym stanowi dochód rady izby notarialnej. Zdający uiszcza opłatę egzaminacyjną za udział w egzaminie notarialnym, na rachunek właściwej izby notarialnej.

§ 6. Egzamin notarialny polega na sprawdzeniu przygotowania zdającego do samodzielnego i należytego wykonywania zawodu notariusza, w tym wiedzy oraz umiejętności jej praktycznego zastosowania, z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego, prawa handlowego, prawa finansowego, prawa międzynarodowego prywatnego, ustroju sądów, samorządu notarialnego i innych organów ochrony prawnej, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa europejskiego, prawa konstytucyjnego wraz z ustrojem organów ochrony prawnej, a także z zakresu oraz warunków wykonywania zawodu notariusza i etyki tego zawodu.

§ 7. Egzamin notarialny jest przeprowadzany raz w roku i składa się z części pisemnej oraz części ustnej.

§ 8. Egzamin notarialny rozpoczyna się częścią pisemną w tym samym dniu na terenie całego kraju, w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek Krajowej Rady Notarialnej, nie później niż do dnia 30 maja. Godzinę rozpoczęcia egzaminu notarialnego wyznacza Krajowa Rada Notarialna.

§ 9. Część ustna egzaminu notarialnego rozpoczyna się dwa tygodnie po zakończeniu części pisemnej. W wypadku dużej liczby kandydatów zakwalifikowanych do części ustnej komisja zarządza przeprowadzenie jej w ciągu kolejno następujących po sobie dni. Godzinę rozpoczęcia części ustnej wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.

§ 10. W wypadku zaistnienia zdarzenia losowego uniemożliwiającego przeprowadzenie egzaminu notarialnego w terminie, o którym mowa w § 10, Minister Sprawiedliwości, na wniosek Krajowej Rady Notarialnej, wyznacza dodatkowy termin przeprowadzenia egzaminu notarialnego przez komisję egzaminacyjną.

§ 11. Minister Sprawiedliwości, po zasięgnięciu opinii Krajowej Notarialnej, określi, w drodze rozporządzenia, organizację egzaminu notarialnego, w tym:

1) tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji egzaminacyjnej, spośród osób, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię prawidłowego przebiegu egzaminu notarialnego, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia udziału w komisji egzaminacyjnej specjalistów z dziedzin prawa, o których mowa w § 6;

2) tryb i zasady odwoływania członków komisji egzaminacyjnej, przy uwzględnieniu ciągłości jej prac i bezstronności działania;

3) sposób opracowania pytań i zagadnień oraz przygotowania akt na część pisemną egzaminu notarialnego, mając na uwadze konieczność ich zabezpieczenia przed ich nieuprawnionym ujawnieniem;

4) szczegółowy tryb i sposób przeprowadzenia egzaminu notarialnego oraz postępowania komisji egzaminacyjnej i oceniania zdających, uwzględniając zasadę poprawności przebiegu poszczególnych części egzaminu notarialnego i rzetelności ocen egzaminacyjnych;

5) tryb i warunki ustalania i ogłaszania wyników egzaminu notarialnego;

6) wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej, uwzględniając zakres i nakład ich pracy w trakcie egzaminu notarialnego.";";

 

32)

w art. 3 pkt 20 otrzymuje brzmienie:

"20) po art.74 dodaje się art. 74a-74c w brzmieniu:

"Art. 74a. § 1. Za udział w pracach komisji egzaminacyjnej przysługuje wynagrodzenie.

§ 2. Do wyłączenia członka komisji egzaminacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego o wyłączeniu organu.

§ 3. Obsługę administracyjno-techniczną komisji egzaminacyjnej zapewnia oraz ponosi koszty związane z jej działaniem izba notarialna.

Art.74b.§ 1. W terminie do dnia 31 stycznia każdego roku Prezes Krajowej Rady Notarialnej zamieszcza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w siedzibach izb notarialnych ogłoszenie o egzaminie notarialnym, w którym podaje w szczególności:

1) termin złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu notarialnego;

2) właściwość miejscową każdej z komisji egzaminacyjnej i adres jej siedziby,

3) wysokość opłaty egzaminacyjnej, o której mowa w art. 74 § 5.

§ 2. Izba notarialna, każdego roku, nie później niż do dnia 31 marca, przekazuje właściwej terytorialnie komisji listę osób, które ukończyły aplikację notarialną.

§ 3. Aplikanci notarialni, którzy ukończyli aplikację notarialną przeprowadzoną przez izbę notarialną, działającą na obszarze właściwości komisji egzaminacyjnej oraz osoby, o których mowa w art. 12 § 2, zamieszkałe na terenie właściwości komisji egzaminacyjnej, mogą złożyć w jej siedzibie wniosek o dopuszczenie do egzaminu notarialnego, zwany dalej "wnioskiem".

§ 4. Osoba, która odbyła aplikację notarialną, przedstawia wraz z wnioskiem zaświadczenie o jej ukończeniu.

§ 5. Osoby, o których mowa w art. 12 § 2, dołączają do wniosku odpowiednio następujące dokumenty:

1) kwestionariusz osobowy;

2) życiorys;

3) oryginał dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej albo jego uwierzytelniony odpis;

4) informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed jej złożeniem;

5) dwa zdjęcia legitymacyjne;

6) dokument zaświadczający o okresach zatrudnienia, o których mowa w art. 12 § 2 oraz opinię o przebiegu pracy.

§ 6. Wraz z wnioskiem zdający składa także dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 74 § 5.

§ 7. Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Notarialnej określa, w drodze rozporządzenia, wysokość opłaty egzaminacyjnej, nie wyższą niż równowartość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, przy uwzględnieniu konieczności prawidłowego i efektywnego przeprowadzenia egzaminu notarialnego.

§ 8. Wniosek powinien być złożony najpóźniej w terminie 45 dni przed dniem rozpoczęcia egzaminu notarialnego.

Art. 74c. § 1. Z przebiegu egzaminu notarialnego sporządza się niezwłocznie protokół, który podpisują członkowie komisji egzaminacyjnej uczestniczący w egzaminie notarialnym. Członkowie komisji egzaminacyjnej mogą zgłaszać uwagi do protokołu.

§ 2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przesyła Ministrowi Sprawiedliwości protokół w terminie 7 dni od dnia sporządzenia.";"

 

33)

w art. 3 w pkt 22 po wyrazach "art. 78" dodaje się dwukropek, pozostałą treść oznacza się jako lit. a i dodaje się lit. b w brzmieniu:

"b) w pkt 1 lit. d otrzymuje brzmienie:

"d) skreślenie z wykazu aplikantów lub asesorów notarialnych,".";

 

34)

w art. 4 w pkt 2, w art. 26 wyrazy "art. 75a" zastępuje się wyrazami "art. 78 ust. 1", oraz wyrazy "art. 331" zastępuje się wyrazami "art. 361 ust. l";

 

35)

art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5. Aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, którzy rozpoczęli odbywanie aplikacji według zasad obowiązujących przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy mogą przystąpić do egzaminu adwokackiego, radcowskiego lub notarialnego na dotychczasowych zasadach.".

 


Wniosek mniejszości

- wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.