Warszawa, dnia 20 grudnia 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw

Uchwalona przez Sejm w dniu 16 grudnia 2004 r. ustawa o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw została wniesiona do Sejmu jako projekt komisyjny.

Celem ustawy jest wyeliminowanie z ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej usterek, które ujawniły się po wejściu w życie ostatniej jej nowelizacji z dnia 16 kwietnia 2004 r.

Szereg poprawek wynikło również z faktu, jednoczesnego z tą nowelizacją, wejścia w życie ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Do istotnych zmian przyjętych w ustawie należy utworzenie i wyodrębnienie w Wojskowej Agencji Mieszkaniowej funduszu remontowego. Środki na nim zgromadzone zapewnią utrzymanie zasobu mieszkaniowego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na odpowiednim poziomie.

Bardzo oczekiwaną przez środowisko żołnierzy zawodowych jest zmiana art. 53 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych, która zwalnia z opłat za zakwaterowanie tymczasowe w internatach lub w kwaterach internatowych żołnierzy utrzymujących mieszkania i posiadających członków rodziny w miejscowościach odległych od miejsca pełnienia służby.

Nowelizacja wprowadza w art. 21 nowy ust. 2, który umożliwi wydawanie decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu żołnierzowi służby terminowej, pod warunkiem jednakże wcześniejszego zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych żołnierzy służby stałej.

Ustawa zmienia również szereg przepisów przejściowych zawartych w ustawie o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

W zmianie do art. 19 ust. 4 ustawa proponuje wydłużenie terminu do składania oświadczeń o wycofaniu wniosku o wypłatę ekwiwalentu w zamian za rezygnację z kwatery, do dnia 31 marca 2005 r. Natomiast w dodanym przepisie art. 17 ust. 2a ustawa umożliwi wydanie wobec żołnierza, który korzystał ze świadczenia pokrywającego koszty najmu lokalu, kolejnej decyzji przedłużającej pobieranie tego świadczenia (na dotychczasowych zasadach) do czasu wydania żołnierzowi decyzji o prawie do zamieszkiwania na podstawie nowych przepisów.

Uwagi szczegółowe:

1) W tytule ustawy umieszczono zbędne wyrażenie,

2) w art. 1 w pkt 4 w lit. a, w przepisie dotyczącym funduszu remontowego, należy dokonać zmiany uściślającej, że zasoby funduszu są tworzone z kwot wpłacanego na fundusz remontowy odpisu, którego wysokość będzie iloczynem 0,5% wartości odtworzeniowej 1m2 oraz powierzchni zajmowanego lokalu;

a) w lit. a pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) fundusz remontowy - tworzony w ciężar kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi Agencji i przeznaczony na remont tego zasobu.";

b) po lit. a dodaje się lit. a1 w brzmieniu:

"a1) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Środki funduszu remontowego pochodzą z wpłat odpisu na fundusz remontowy, o którym mowa w art. 1a pkt 12, dokonywanych na wyodrębniony rachunek funduszu. Wysokość odpisu w skali roku wynosi 0,5% wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego, obliczonej zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 3. Środki funduszu zwiększa się o wpływy z ich oprocentowania.";";

3) w art. 1 w pkt 9 nastąpiła zmiana zapisu dotycząca sposobu obliczania wysokości ryczałtu remontowego. Nowy zapis powoduje zdecydowane obniżenie wysokości ryczałtu. W dotychczasowym brzmieniu jednym z czynników określających wysokość ryczałtu była 1/160 wartości lokalu, obecnie jest to 1/160 jednego m2. Należy rozważyć, czy zmiana zaproponowana w przepisie objęta była zamiarem ustawodawcy.

4) w art. 1 w pkt 13 w lit. a wyrazy "na ilość" zastępuje się wyrazami "do ilości";

5) w art. 1 w pkt 13 w lit d, w art. 4a wyrazy "członków rodziny, o których mowa" zastępuje się wyrazami "członka rodziny, o którym mowa".

Oprac. B. Mandylis