Warszawa, dnia 8 września 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o wypowiedzeniu Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Węgierskiej Republiki Ludowej o wzajemnym uznawaniu równorzędności dokumentów o wykształceniu i stopniach naukowych, wydawanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Węgierskiej Republice Ludowej, podpisanego w Warszawie dnia 25 kwietnia 1980 r.

W dniu 27 sierpnia 2004 r. Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP wypowiedzenia Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Węgierskiej Republiki Ludowej o wzajemnym uznawaniu równorzędności dokumentów o wykształceniu i stopniach naukowych, wydawanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Węgierskiej Republice Ludowej, podpisanego w Warszawie dnia 25 kwietnia 1980 r.

Umowa międzynarodowa, której dotyczy ustawa jest jedną z wielu umów bilateralnych dotyczących równoważności dokumentów potwierdzających wykształcenie, zawieranych w latach 70 i 80 pomiędzy państwami bloku socjalistycznego. Po ponad 20 latach obowiązywania, postanowienia Porozumienia zdezaktualizowały się z uwagi na liczne zmiany w systemach edukacji obydwu umawiających się Państw.

Podkreślić należy ponadto, że od dnia 1 maja 2004 r. zarówno Polska jak i Republika Węgierska stosują przepisy prawa wspólnotowego w zakresie wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych. Poza prawodawstwem unijnym Strony pozostaną związane wielostronnymi umowami międzynarodowymi obowiązującymi w regionie Europy.

Zważywszy, że Porozumienie dotyczy praw obywatelskich określonych w Konstytucji oraz spraw uregulowanych w ustawie, a ponadto zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw, jego wypowiedzenie powinno nastąpić w drodze ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie (art. 89 ust. 1 pkt 2 i 5 i art. 241 ust. 1 Konstytucji RP).

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

 

 

Oprac. Maciej Telec