Warszawa, dnia 8 czerwca 2005 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

Opinia do ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego

Uchwalona w dniu 3 czerwca 2005 r. ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego została wniesiona do Sejmu z przedłożenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Nowelizacja obejmuje trzy artykuły ustawy - Kodeks postępowania karnego. Jej celem jest wzmocnienie ochrony małoletnich pokrzywdzonych lub świadków w związku z potrzebą ich przesłuchania w postępowaniu karnym.

W zmianie pierwszej, dotyczącej art. 147 § 2 k.p.k. ustawa przewiduje, że przesłuchiwanie małoletnich pokrzywdzonych i świadków będzie utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

W nowelizowanym art. 185a § 1 stanowi się, że małoletni pokrzywdzony, w sprawach o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przeciwko rodzinie i opiece może być przesłuchany tylko raz. Ustawa ustala, że małoletnim jest osoba, która w chwili przesłuchania nie ukończyła 15 lat, podczas gdy dotychczas ustalenie małoletniości pokrzywdzonego dotyczyło chwili w której dokonany był czyn karalny.

Ustawa dodaje nowy art. 185b, który pozwala w warunkach określonych w art. 185a przesłuchiwać również małoletnich świadków chyba, że byli oni osobami współdziałającymi w popełnieniu czynu zabronionego. Przepis dotyczy postępowań toczących się w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej lub o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Opracowała Beata Mandylis