Warszawa, dnia 27 czerwca 2005 r.

KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE

 

Opinia do ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 987)

Przyjęta przez Sejm w dniu 17 czerwca 2005 r. ustawa stanowiła projekt poselski. Nowelizacja dotyczy wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.

Ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 56, poz. 498), w zakresie waloryzacji świadczeń wprowadzono uregulowanie, na podstawie którego wskaźnik waloryzacji negocjuje się w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ta oraz inne zmiany miały obowiązywać od 1 września 2004 r. Kolejna nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przyjęta przez Sejm w dniu 16 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 191, poz. 1954) uchyliła w/w przepis (art. 90), na podstawie którego wskaźnik waloryzacji miał być przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Wprowadzono zaś uregulowanie przewidujące możliwość ustalenia w ustawie budżetowej dodatkowego wskaźnika waloryzacji na rok kalendarzowy, w którym przewidywana jest waloryzacja.

Obecnie przyjęta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewiduje negocjowanie wskaźnika waloryzacji w Komisji Trójstronnej. Rada Ministrów przekazuje Komisji propozycję wskaźnika waloryzacji do dnia 31 października roku poprzedzającego waloryzację. Jeżeli Komisja w terminie 14 dni od przekazania przez Radę Ministrów uzgodni wysokość wskaźnika waloryzacji, zwiększenie wskaźnika ponad wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, podlega ogłoszeniu w drodze komunikatu ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Jeżeli nie dojdzie do uzgodnienia stanowiska w Komisji, Rada Ministrów w terminie 7 dni od zakończenia negocjacji w Komisji, rozporządzeniem określi zwiększenie wskaźnika waloryzacji.

Uwaga.

W związku z brzmieniem art. 89 ustawy nowelizowanej, obecnie zmienianym - przewidującym dokonanie ustaleń istotnych dla waloryzacji świadczeń w terminie listopadowym (co wynika z art. 89 ust. 4, 4a i 5) danego roku oraz brzmieniem art. 94 ust. 1, przewidującym ogłoszenie danych za poprzedni rok, do końca stycznia, powstaje wątpliwość dotycząca wykonania uregulowań wprowadzanych niniejszą nowelizacją.

Bożena Langner