Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Krystyny Bochenek, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, 2004-12-31

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pani Senator Krystyny Bochenek złożone podczas 73. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 grudnia 2004 r., dotyczące podziału środków finansowych na leczenie immunosupresyjne w 2005 roku, przesłane pismem Marszałka Senatu z dnia 7 grudnia 2004 r. znak: BPS/DSK-043-555-04, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135), w art. 132 stanowi, że "podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez fundusz jest umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a dyrektorem oddziału wojewódzkiego".

Zarządzenie nr 8/2004 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 13 października 2004 roku w sprawie przyjęcia "Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne" określa zakres, tryb i zasady finansowania leczenia immunosupresyjnego po przeszczepie narządu unaczynionego lub szpiku w 2005 r.

Zgodnie z powyższym finansowanie programu "leczenie immunosupresyjne po przeszczepie narządu unaczynionego lub szpiku" jest przedmiotem konkursu ofert dla świadczeniodawców.

Wysokość środków finansowych dla poszczególnych oddziałów wojewódzkich Funduszu określa załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 43/2004 z dnia 26 listopada 2004 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia sposobu podziału środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programów terapeutycznych (lekowych).

Środki finansowe, na realizację w 2005 r. - leczenia immunosupresyjnego po przeszczepie narządu unaczynionego lub szpiku na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w kwocie 76,5 mln złotych wg podziału określonego w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia z przeznaczeniem na zakontraktowanie świadczeń na okres I półrocza 2005 roku, są przewidziane w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2005 r., w części dotyczącej Centrali, w "Planie kosztów świadczeń zdrowotnych dla ubezpieczonych oraz kosztów administracyjnych na 2005 r.", w poz. B2.3 - "lecznictwo szpitalne". Pozostałe 76,5 mln złotych przeznaczonych na finansowanie tego leczenia w II półroczu 2005 r. pozostaje w planie finansowym Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, w części dotyczącej Centrali, w "Planie kosztów świadczeń zdrowotnych dla ubezpieczonych oraz kosztów administracyjnych na 2005 r.", w poz. B2.3 - "lecznictwo szpitalne".

Opis programu w materiałach konkursowych dla świadczeniodawców określa miejsce realizacji omawianej procedury. Leczenie immunosupresyjne po przeszczepieniu prowadzi szpital, w którym wykonano przeszczep lub wskazana przez ten szpital inna jednostka, w sposób ciągły, nie krótszy niż sześć miesięcy.

Przekazanie finansowania lecznictwa immunosupresyjnego od 2005 r. było przedmiotem uzgodnień pomiędzy Ministrem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia, Oddziały wojewódzkie Funduszu otrzymały informacje o liczbie leczonych i poziomie finansowania w poszczególnych regionach kraju. Zbierały też dodatkowe informacje bezpośrednio od zainteresowanych świadczeniodawców na swoim terenie działania. Mają więc wiedzę o poziomie kosztów i niezbędne środki do zapewnienia finansowania leczenia po przeszczepie.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Paweł Sztwiertnia


Oświadczenie