Oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Władysława Bułkę, złożone na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27):

Warszawa 2002.12.19

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzecz
ypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na treść oświadczenia złożonego przez senatora Władysława Bułkę podczas 29 posiedzenia Senatu RP w dniu 29 listopada 2002 r. dotyczącego prywatyzacji Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych "Polmos" S.A. w Bielsku-Białej uprzejmie informuję, że w dniu 10 października 2002 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki ŚWWG "Polmos" S.A. w Bielsku-Białej podjęło kierunkową uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w trybie art. 431 Ksh, tj. poprzez objęcie przez inwestora akcji nowej emisji i upoważniło Zarząd Spółki do podjęcia działań mających na celu znalezienie inwestora i przeprowadzenie negocjacji warunków podwyższenia kapitału Działania Zarządu Spółki związane z realizacją procedury podwyższenia kapitału są nadzorowane przez Radę Nadzorczą Spółki i będą mogły zostać zrealizowane po akceptacji Ministra Skarbu Państwa i podjęciu przez Walne Zgromadzenie Spółki uchwały określającej warunki podwyższenia kapitału.

Decyzja o takiej formie prywatyzacji ŚWWG "Polmos" S.A. w Bielsku-Białej została podjęta przez Ministra Skarbu Państwa po wyczerpaniu możliwości prywatyzacji kapitałowej Spółki. Zaproszenie do rokowań potencjalnych inwestorów, które ukazało się w grudniu 2000 r., nie przyniosło spodziewanych efektów, tj. sprzedaży akcji Skarbu Państwa, z powodu braku zainteresowania potencjalnych inwestorów nabyciem akcji Skarbu Państwa w Spółce. "Wejście" inwestora w podwyższonym kapitale daje możliwość dokapitalizowania Spółki, co pozwoli na oddłużenie Spółki i jej dalszy rozwój. Ma to szczególne znaczenie przy obecnej trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółki.

Odnosząc się do kwestii prawa pracowników do nieodpłatnego nabycia akcji Spółki należących do Skarbu Państwa na mocy art. 36 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. 02.171.1397) uprzejmie informuję, że po dokonaniu podwyższenia kapitału zakładowego spółki w trybie art. 431 Ksh pracownicy zachowują prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji Spółki należących do Skarbu Państwa według stanu sprzed zbycia pierwszych akcji na zasadach ogólnych. Oczywiście podjęcie uchwały przez Walne Zgromadzenie spółki w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego nie jest zbyciem akcji Spółki na zasadach ogólnych, stąd też procedura związana z nieodpłatnym zbyciem akcji przez Skarb Państwa na rzecz pracowników będzie mogła zostać uruchomiona po zbyciu akcji Skarbu Państwa na zasadach ogólnych zgodnie z postanowieniami powołanej wyżej ustawy.

Jednocześnie informuję, że kwestia zawarcia pakietu socjalnego między reprezentantami załogi a inwestorem jest, analogicznie jak w przypadku prywatyzacji kapitałowej, kwestią negocjacji pomiędzy tymi stronami. Minister Skarbu Państwa zaakceptuje wynegocjowane postanowienia pakietu socjalnego, natomiast nie jest, analogicznie jak w przypadku prywatyzacji kapitałowej, stroną w negocjacjach tego pakietu. Wynegocjowane warunki pakietu socjalnego, który może mieć różną formę np. porozumienia, mogą stanowić załącznik do Umowy określającej warunki podwyższenia kapitału.

Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pragnę zauważyć, że dotychczas reprezentanci załogi Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych "Polmos" S.A. w Bielsku-Białej nie występowali do Ministra Skarbu Państwa z żadnymi wątpliwościami związanymi z sytuacją pracowników w związku z prywatyzacją Spółki.

Z wyrazami szacunku

Wiesław Kaczmarek


Oświadczenie