Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Bułki, złożonym na 36. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2003-04-01

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 25.03.2003 r. znak LP/043/97/03/V w sprawie oświadczenia złożonego przez Senatora Władysława Bułkę podczas 36 posiedzenia Senatu RP w dniu 19.03.2003 r., dotyczącego utworzenia filii Banku Gospodarstwa Krajowego w Bielsku-Białej, uprzejmie informuję, o przyjętym stanowisku.

Brak Gospodarstwa Krajowego, tworząc filię w Bielsku-Białej kierował się przede wszystkim potencjałem gospodarczym Regionu Podbeskidzia i jego potencjalnymi potrzebami w zakresie zlecanych bankowi zadań rządowych.

Z punktu widzenia klientów, nie powinno mieć praktycznie znaczenia to, czy placówka operacyjna ma charakter filii czy oddziału. Istotnym jest natomiast zakres świadczonych usług na rzecz klientów, który nie będzie powodował konieczności dojazdów do odległej miejscowości, a także sposób podejmowania decyzji oraz kompetencje decyzyjne, a te stanowią wewnętrzną sprawę Banku. W interesie Banku jest, aby proces podejmowania decyzji był zorganizowany w taki sposób, aby klient nie odczuł różnicy z powodu podejmowania niektórych istotnych decyzji w Warszawie czy Krakowie, a nie w Bielsku-Białej.

Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż prowadzenie bieżącej działalności BGK, w zakresie której znajduje się m.in. tworzenie nowych placówek, należy do kompetencji władz banku, który działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 23 lutego 1999 r. w sprawie nadania statutowi Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz.U. Nr 21, poz. 188, z późn. zm.). W oparciu o w/w przepisy prowadzi on samodzielną gospodarkę finansową i zgodnie z zasadą samofinansowania pokrywa z uzyskanych przychodów koszty działalności oraz zobowiązania wobec budżetu państwa i zobowiązania z tytułu zawartych umów, a także wydatki na rozwój i inne potrzeby. BGK realizuje również, w ramach swojej działalności, zadania zlecone wynikające z ustaw i przepisów wydanych na ich podstawie.

Zarząd BGK, zgodnie z założeniami dotyczącymi tworzenia nowych placówek oraz zgodnie z realizowaną strategią, uruchamia oddziały Banku w miastach wojewódzkich, natomiast filie i inne placówki operacyjne lokuje w miastach nie mających statusu województwa.

Filia w Bielsku-Białej pozwoli realizować zarówno politykę gospodarczą Rządu w Regionie Podbeskidzkim, jak i też cele komercyjne Banku. W przyszłości można rozważyć przekształcenie filii w Bielsku-Białej w oddział w przypadku pozyskania w Regionie znacznej liczby klientów korzystających z usług BGK. W chwili obecnej decyzja taka miałaby charakter prestiżowo-reprezentacyjny, co oznaczałoby dla Banku zwiększenie kosztów, a nie zmianę na lepsze możliwości obsługi klientów Regionu Podbeskidzia.

Jednocześnie, uprzejmie informuję, iż powyższe stanowisko w sprawie utworzenia filii Banku Gospodarstwa Krajowego w Bielsku-Białej, zostało przedstawione Panu Senatorowi Władysławowi Bułce w piśmie z dnia 26.03.2003 r. znak DG/W-1/MP/167/BM6-3135/2003, będącym odpowiedzią na zapytanie Pana Senatora złożone bezpośrednio do Ministerstwa Finansów.

Łączę wyrazy szacunku

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Piotr Sawicki


Oświadczenie