Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Kazimierza Drożdża, złożone na 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33):

Warszawa, 2003-03-02

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Kazimierza Drożdża z 19 lutego 2003 r. pragnę przekazać następujące wyjaśnienie:

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432) - termin rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach danego województwa ogłasza kurator oświaty za zgodą wojewody i po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady oświatowej, jeżeli została powołana, nie później niż do końca maja każdego roku poprzedzającego rok, w którym będą one trwały.

Zgłaszane do Ministerstwa propozycje i sugestie, związane z terminami wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży, zostały przekazane właściwym terenowo kuratorom oświaty.

Zwróciłam się do Kuratorów Oświaty i Wojewodów z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości porozumienia między województwami w celu ustalenia takich terminów ferii, które zapewniałyby wypoczynek jak największej liczbie dzieci i młodzieży oraz bezpieczne warunki dojazdu i pobytu w miejscach zimowej rekreacji.

Jednak Kuratorzy Oświaty, po konsultacjach z dyrektorami szkół, wybrali terminy ferii najbardziej dogodne dla organizacji pracy ucznia w roku szkolnym (podział na semestry, realizacja programów nauczania, egzamin dojrzałości). Rodzice, zapewniający możliwość skorzystania z wypoczynku sugerowali, aby termin ferii zbiegał się z terminem przerwy międzysemestralnej na uczelniach, tak, by można było zorganizować wyjazd w gronie rodzinnym uczniom i studentom.

Ponadto ze względów ekonomicznych, wybór miejsc wypoczynku nie zawsze dotyczy turystyki kwalifikowanej. Oferta turystyczna i możliwość uprawiania sportów zimowych nie dotyczy wszystkich uczniów i studentów udających się na wypoczynek.

Wyrażam przekonanie, że zainteresowanie możliwością wypoczynku w terminach skrajnych (w ramach sześciotygodniowego okresu ustalania terminów ferii) mogłoby być większe, gdyby oferta poza wybranym terminem była bardziej korzystna finansowo (np. poprzez wprowadzenie cen regulowanych okresowo).

Poprzednie rozwiązania polegające na ustalaniu terminów ferii dla poszczególnych typów szkół w innym okresie nie sprawdziły się, gdyż wyjazdy rodzinne zostały w znacznym stopniu ograniczone ze względu na brak możliwości wyjazdu dzieci - uczniów różnych typów szkół.

W celu możliwie najkorzystniejszego doboru terminu ferii, kompetencje w sprawie jego ustalania zostały przekazane ustawowo wojewodom i kuratorom oświaty.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie