Oświadczenie


Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Gładkowskiego, złożone na 24. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 21-22):

Warszawa, dnia 14 października 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na pismo z dnia 17 września 2002 r. (znak: LP/043/338/02/V) w sprawie oświadczenia Senatora Pana Witolda Gładkowskiego złożonego na 24. posiedzeniu Senatu w dniu 12 września br., dotyczącego podjęcia właściwych działań na rzecz ochrony Bagien Kusowskich, przedkładam następującą informację.

1. Bagna Kusowskie, o których mowa w cyt. oświadczeniu, uchwałą Nr XXXIV/273/2001 Rady Gminy Szczecinek z dnia 10 listopada 2001 r. (kopia uchwały w załączeniu) zostały objęte ochroną prawną jako użytek ekologiczny. W § 2, ust. 4 i 5 ww. uchwały zakazuje się zmiany stosunków wodnych oraz niszczenia gleby lub zmiany sposobu jej użytkowania. Ochroną zostało objęte 180,41 ha

2. Na terenie użytku ekologicznego "Kurowskie Bagna" występują siedliska przyrodnicze wymienione w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 sierpnia 2001 r. w sprawie określenia rodzajów siedlisk przyrodniczych podlegających ochronie (Dz.U. z 2001 r. Nr 92, poz. 1029). Są to wilgotne wrzosowiska z wrzoścem bagiennym, torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą, las brzozowo-sosnowy oraz sosnowy bór bagienny.

3. "Kusowskie Bagna" leżą na obszarze proponowanym do włączenia do Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 pn. "Jeziora Szczecineckie", który spełnia kryteria następujących dyrektyw:

1) Dyrektywy Rady Nr 92/43 EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. tzw. Dyrektywy Siedliskowej,

2) Dyrektywy Rady Nr 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikich ptaków tzw. Dyrektywy Ptasiej.

Bagna Kusowskie są więc obszarem o szczególnych wartościach przyrodniczych nie tylko w skali polskiej, ale i europejskiej, zarówno pod względem występowania siedlisk przyrodniczych, jak i siedlisk roślin i zwierząt. W związku z powyższym uznaję, że eksploatacja torfu na tym obszarze nie może być dopuszczona.

Niezależnie od walorów przyrodniczych torfowisko to, jak też wszystkie inne, spełnia istotną funkcję jako naturalny zbiornik retencyjny. Z tego powodu przyległe obszary zostały uznane za lasy wodochronne.

Negatywną opinię w sprawie realizacji omawianej inwestycji wyraziła również Wojewódzka Komisja Ochrony Przyrody działająca przy Wojewodzie Zchodniopomorskim.

Z wyrazami szacunku

Z up. MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Główny Konserwator Przyrody

prof. dr hab. Ewa Symonides


Oświadczenie