Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Zdzisławy Janowskiej, złożonym na 80. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 85), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 31 maja 2005 roku

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pani Senator Zdzisławy Janowskiej, Znak: BPS/DSK-043-206/05, w sprawie BOT Górnictwo i Energetyka S.A., uprzejmie przekazuję poniższe informacje.

Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego BOT GiE S.A. nastąpiła w dniu 29 września 2004 roku i od tego momentu spółka rozpoczęła faktycznie funkcjonowanie jako podmiot dominujący struktury holdingu, w skład którego wchodzą trzy elektrownie i dwie kopalnie. Od dni rejestracji rozpoczęto zwiększanie zatrudnienia w spółce, w związku z szybko rosnącymi zadaniami i obowiązkami, które spółka BOT GiE S.A. musi wypełniać wobec pozostałych spółek holdingu.

W celu zapewnienia bezstronnej i profesjonalnej oceny weryfikacji ofert pracy, zarząd zatrudnił doradcę personalnego - Deloitte & Touche Sp. z o.o. Na podstawie rekomendacji tego doradcy Zarząd BOT, po odbyciu rozmów indywidualnych z kandydatami, skierował do części z nich propozycje pracy w Spółce. W zdecydowanej większości byli to pracownicy spółek tworzących holding, co jest zgodne z wcześniej podjętymi ustaleniami między spółkami i związkami zawodowymi. Obecny stan zatrudnienia w BOT GiE S.A. nie przekracza 80 osób, co biorąc pod uwagę zakres prac realizowanych w grupie oraz zamierzenia odnośnie roli BOT-u w zakresie kierowania procesami, realizowanymi w spółkach grupy nie jest znaczną wielkością.

Odnosząc się do kwestii obniżenia zatrudnienia w spółkach zależnych BOT GiE S.A. należy podkreślić, że jest ona podyktowana przeprowadzonymi analizami, które jednoznacznie wskazują na niższą wydajność zatrudnionych w Grupie BOT pracowników, w porównaniu z podmiotami konkurencyjnymi. Chcąc wypełnić rolę strategicznego zasobu energetycznego Skarbu Państwa, Grupa BOT musi stać się efektywna kosztowo i konkurencyjna, czego nie uda się osiągnąć bez redukcji kosztów osobowych. Tym niemniej, Zarządy spółek będą przestrzegać postanowień umów społecznych zawartych ze stroną związkową, które podpisano w dniach 22 i 30 grudnia 2004 roku, w których pracownikom spółek zależnych przyznano gwarancje zatrudnienia. Redukcje stanu zatrudnienia będą przeprowadzane za zgodą samych pracowników na podstawie tzw. Programu Dobrowolnych Odejść, którego zasady są w fazie opracowywania.

Kolejną kwestią jest podniesiony w oświadczeniu pani Senator zakup samochodów marki Toyota. Wyjaśniam, iż BOT GiE S.A. nie dokonał zakupu żadnego samochodu od początku swojego istnienia. Samochody służbowe w Spółce (różnych marek) w liczbie 22 używane są na podstawie umowy najmu (2) lub leasingu (20). W tym ostatnim przypadku leasingodawca, spółka Eltur Trans sp. z o.o. (spółka zależna do Elektrowni Turów) został wyłoniony w drodze konkursu ofert. Średnia cena, jaką Eltur Trans zapłacił za zakupione dla celów leasingu samochody, jest zdecydowanie niższa od poziomu podawanego przez Panią Senator. Samochody służbowe są w spółce niezbędne, biorąc pod uwagę charakter działalności spółki, konieczność częstego przemieszczania się pracowników BOT między lokalizacjami spółek zależnych oraz duże odległości między siedzibą BOT GiE S.A., a siedzibami spółek zależnych.

W oświadczeniu wspomniana jest także sprawa zakupu kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej za cenę wywoławczą 5 milionów zł. Informuję, że w chwili obecnej siedziba BOT GiE S.A. znajduje się w Łodzi, w biurowcu położonym przy al. Józefa Piłsudskiego 12. Wynajmowane powierzchnie (piętra XII i IV oraz częściowo III, XI i XIII) nie są przystosowane dla potrzeb spółki w związku z czym rozważana jest sprawa podjęcia decyzji o zakupie odpowiedniej nieruchomości. W grę wchodzi kilka lokalizacji, w tym nieruchomość położona w centrum miasta, przy ul. Piotrkowskiej, będąca własnością miasta Łodzi. Cena zakupu nie jest znana, ponieważ przetarg na sprzedaż tej nieruchomości nie został jeszcze ogłoszony.

Odnośnie biura BOT GiE S.A. znajdującego się w Warszawie przy Alejach Ujazdowskich należy podkreślić, że jest ono potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania tak dużego holdingu, zarówno z przyczyn praktycznych jak i ze względu na potrzeby reprezentacyjne. Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że już przed powstaniem holdingu jedna ze spółek, wchodzących w jego skład, utrzymywała w Warszawie swoje przedstawicielstwo, które obecnie zostało zlikwidowane. Obecnie wszystkie spółki Grupy mogą korzystać na równi z wynajmowanego lokalu, który służy do organizowania spotkań, posiedzeń organów spółek i innych gremiów. Zatrudnieni w warszawskim biurze pracownicy są także pomocni w załatwianiu spraw spółek holdingu w urzędach i instytucjach centralnych.

Ostatnią sprawą poruszoną w oświadczeniu Pani Senator Janowskiej jest rzekome zaniechanie budowy bloku w Elektrowni Bełchatów. Inwestycja w Bełchatowie jest kontynuowana, a jej wykonawca został już wyłoniony i realizuje aktualnie prace projektowe, niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Obecnie trwa procedura przetargowa, mająca wyłonić podmiot finansujący tę inwestycję.

Przekazując powyższe informacje, uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie ich do akceptującej wiadomości.

Z poważaniem

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. PODSEKRETARZ STANU

Krzysztof Żyndul


Oświadczenie