Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Jaworskiego, złożonym na 83. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 89):

Warszawa, 2005-07-26

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W nawiązaniu do oświadczenia Pana Kazimierza Jaworskiego - Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, przekazanego przy piśmie z dnia 21 czerwca 2005 roku, znak BPS/DSK-043-299/05, dotyczącego Pracowni Hemodynamiki Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu i w ślad za pismem MZ-OZP-070-2498-3/EW/05 z dnia 12 lipca 2005 roku uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Pracownia Hemodynamiki przy Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu została uruchomiona w 2004 roku. Od lutego 2005 br. pełni 24 - godzinny dyżur hemodynamiczny. W województwie podkarpackim funkcjonuje ponadto pracownia w Rzeszowie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci zakwalifikowani do planowych koronografii oczekują na zabieg zarówno w Rzeszowie (267 pacjentów), jak i w Przemyślu (317 pacjentów). Przeprowadzona w Przemyślu kontrola wykazała, że dokonywano tam nieprawidłowej kwalifikacji jako OZW (ostry zespół wieńcowy) chorych ze schorzeniami do zaopatrzenia w trybie planowym. Podstawą podziału środków między dwie podkarpackie pracownie jest liczba wykonywanych w pracowni procedur, co jest zgodne z zasadą finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia potrzeb zdrowotnych obywateli, a nie potencjału świadczeniodawców. Przemyski szpital uzyskał w okresie od lutego do maja br. wzrost finansowania kardiologii (w ramach której funkcjonuje również pracownia hemodynamiczna) o 60% w porównaniu do tego samego okresu 2004 roku - z kwoty 1.300 tys. złotych do poziomu 2.071 tys. złotych. Kolejny aneks zwiększający finansowanie procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej jest w przygotowaniu.

Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż zwiększy nakłady w III kwartale br. na ww. świadczenia o kwotę 1.020 tys. złotych. Kwota ta nie zostanie rozdzielona po połowie na obie pracownie, bowiem jako kryterium alokacji środków uznawana jest ilość wykonanych dotychczas (w 2005 roku) procedur z zakresu angiografii i angioplastyki.

Jednocześnie w kwestiach, dotyczących oczekiwania pacjentów na wykonanie procedury kardiologicznej, informuję, iż zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej są udzielane według kolejności zgłoszeń w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Należy dodać, iż w stanach nagłych świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane świadczeniobiorcy niezwłocznie.

Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, iż kolejki oczekujących są analizowane na bieżąco i szpital nie odnotował zgonów pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń z zakresu procedur hemodynamicznych.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie