Oświadczenie


Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Apolonii Klepacz, złożone na 83. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 89):

Warszawa, 2005-07-05

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na przekazane przy piśmie nr BPS/DSK-043-287/05 z dnia 21.06.2005 r. oświadczenie złożone przez Panią Senator Apolonię Klepacz na 83 posiedzeniu Senatu w dniu 16 czerwca 2005 r., dotyczące zmian w Służbie Celnej na terenie województwa opolskiego, uprzejmie informuję Pana Marszałka, co następuje.

Zmiana uwarunkowań i możliwości w zakresie obrotu towarowego z zagranicą, jaka nastąpiła w związku z przystąpieniem polski do Unii Europejskiej wskazuje na konieczność dalszego dostosowania struktury organizacyjnej administracji celnej do realnie istniejących warunków i potrzeb. Opracowując model struktury organizacyjnej Służby Celnej na dzień 1 maja 2004 r. przyjęto założenie, iż po upływie kilku miesięcy od czasu akcesji Polski do Unii Europejskiej zostanie dokonana analiza funkcjonowania zewnętrznych komórek organizacyjnych administracji celnej w zakresie obciążenia pracą i kosztów utrzymania.

Analiza skali i kierunków wymiany handlowej z zagranicą wykazywała na spadek odpraw celnych towarów spoza krajów unijnych, w związku z czym obciążenie pracą funkcjonariuszy celnych z tytułu obsługi zgłoszeń celnych uległo po 1 maja 2004 r. znacznemu zmniejszeniu. Jednocześnie bardzo wzrosło znaczenie, a co za tym idzie obciążenie pracą wynikające z realizacji zadań w zakresie podatku akcyzowego i szczególnego nadzoru podatkowego oraz innych zadań nałożonych na służbę Celną.

W konsekwencji tych spostrzeżeń przygotowano projekty aktów prawnych regulujących strukturę organizacyjną Służby Celnej po 1 stycznia 2005 r. przewidujące likwidację ośmiu urzędów celnych oraz czternastu oddziałów celnych. W przygotowanych dokumentach zmiany struktury organizacyjnej Służby Celnej na Opolszczyźnie dotyczyły Urzędu Celnego w Nysie, Oddziału Celnego w Kędzierzynie-Koźlu, Oddziału Celnego w Prudniku i Oddziału Celnego w Kluczborku.

Obecne projekty rozporządzeń dotyczące zmian struktury organizacyjnej Służby Celnej znajdują się na końcowym etapie procesu legislacyjnego. Projekty te utrzymują decyzje o likwidacji Urzędu Celnego w Nysie oraz Oddziału Celnego w Prudniku i Kluczborku. Taką decyzję podjęto po analizie związanej z oceną rocznego funkcjonowania tych placówek w oparciu o dane dotyczące m.in. realizacji zadań z zakresu podatku akcyzowego, szczególnego nadzoru podatkowego, ilości zarejestrowanych podatników podatku akcyzowego, liczby stałych nadzorów, realizacji zadań w zakresie WPR, ilości zgłoszeń celnych oraz kwot pobranych z tytułu należności celnych i podatkowych od importu towarów.

Obciążenie pracą z tytułu realizacji zadań z zakresu podatku akcyzowego i szczególnego nadzoru podatkowego w Urzędzie Celnym w Nysie w porównaniu z innymi urzędami jest niewielkie, a kwota naliczonego podatku akcyzowego jest najniższą wśród urzędów celnych na terenie kraju.

Ponadto, analiza skali obrotu towarowego obsługiwanego przez oddziały celne podległe Urzędowi Celnemu w Nysie wykazała, iż liczba dokonywanych w nich zgłoszeń celnych jest jedną z najniższych w skali kraju. Dla porównania w okresie od maja 2004 r. do maja 2005 r. w oddziałach celnych podległych Urzędowi Celnemu w Nysie przyjęto ok. 2600 zgłoszeń celnych. Podczas gdy w porównywalnym okresie na przykład w oddziałach celnych podległych urzędom celnym wchodzącym w skład Izby Celnej we Wrocławiu przyjęto:

- w Urzędzie Celnym w Legnicy - ponad 7300 zgłoszeń,

- w Urzędzie Celnym w Wałbrzychu - ok. 8000 zgłoszeń,

co przekłada się odpowiednio na wysokość pobranych należności celnych i podatkowych od importu towarów. I tak:

- w Urzędzie Celnym w Nysie - kwota ta wyniosła ok. 44 mln złotych i odpowiednio w tym samym okresie dla:

- Urzędu Celnego w Legnicy - 165 mln złotych, tj. trzykrotnie więcej,

- Urzędu Celnego w Wałbrzychu - 340 mln złotych, tj. ośmiokrotnie więcej.

Rozumiem, że problematyka dalszego funkcjonowania Urzędu Celnego w Nysie w kontekście zmian struktury organizacyjnej administracji celnej budzi wiele emocji wśród lokalnych władz i miejscowej społeczności. Niemniej jednak przytoczone dane wskazują, że obciążenie pracą z tytułu realizacji zadań z zakresu podatku akcyzowego i szczególnego nadzoru podatkowego w Urzędzie Celnym w Nysie w porównaniu z innymi urzędami jest niewielkie. Proponowany dla nyskiej palcówki status oddziału celnego w żadnym wypadku nie wiąże się z likwidacją w tym mieście jednostki administracyjnej celnej. Oddział Celny w Nysie spełnia wszystkie standardy przyjęte dla komórki bezpośrednio obsługującej obrót towarowy z zagranicą, zapewniając rzetelną i kompleksową obsługę celną podmiotów.

Odnosząc się do problematyki dalszego funkcjonowania Oddziałów Celnych w Prudniku oraz Kluczborku, uprzejmie informuję, iż uzasadnieniem likwidacji tych oddziałów jest niewielka liczba zgłoszeń celnych kształtująca się na poziomie odpowiednio 133 oraz 64 zgłoszenia miesięcznie. Dla porównania należy dodać, iż miesięczna średnia krajowa wynosi ok. 690 zgłoszeń celnych. Po likwidacji Oddziałów Celnych w Prudniku i Kluczborku ich zadania przejmą Oddziały Celne w Opolu i Nysie.

Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję Pana Marszałka, iż w związku z likwidacją komórek organizacyjnych administracji celnej nie przewiduję zwolnień funkcjonariuszy celnych. Zakres realizowanych obecnie zadań przez Służbę Celną nie uzasadnia zmniejszenia jej stanu etatowego. Każdy funkcjonariusz, a szczególnie dobrze przygotowany, w każdej chwili może podjąć, w ramach prowadzonej alokacji kadr, służbę w innych jednostkach organizacyjnych Służby Celnej, w tym w innych izbach celnych wymagających pilnego wzmocnienia kadrowego.

Pozostaję w przekonaniu, iż przedstawione informacje spotkają się ze zrozumieniem Pana Marszałka.

Z szacunkiem

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Wiesław Czyżowicz


Oświadczenie