Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Anny Kurskiej, złożonym na 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33), przekazała Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Warszawa, 15 kwietnia 2003 roku

Szanowny Pan
Profesor Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

W związku z przekazanym oświadczeniem złożonym przez Panią Senator RP Annę Kurską, podczas 34 posiedzenia Senatu RP, w sprawie m.in. ograniczania roli OTVP Gdańsk, zwolnień pracowników oraz pozbawiania tej anteny prawa do decydowania w doborze audycji regionalnych, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Pragnę uprzejmie poinformować, że Krajowa Rada wnikliwie zbadała sprawę podniesioną przez Panią Senator A. Kurską w oparciu o analizę przeprowadzoną w Departamencie Programowym Biura KRRiT i stanowisko przekazane z upoważnienia prezesa Zarządu Spółki TVP S.A. p. Janusza Pieńkowskiego, dyrektora generalnego TVP S.A.

Analiza ta wykazała, że istotnie do roku 2002 włącznie następowało wieloletnie stopniowe zmniejszanie się udziału procentowego programów własnych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP S.A. Następował spadek audycji wyprodukowanych przez te oddziały i wyemitowanych w Programie I i II TVP. Należy jednakże zauważyć, że OTV Gdańsk należy do tej grupy oddziałów terenowych, w której spadek ten był najmniejszy.

Pan Janusz Pieńkowski podkreślił, że nowy program TVP 3 został w spółce wprowadzony od 3 marca 2002 roku. Zmiany te wprowadzone w związku z reformą programową są nieuniknione wobec silnej konkurencji stacji komercyjnych. Kierownictwo TVP powołuje się na takie czynniki obciążające dotychczasowy model jak zbyt duże zatrudnienie w oddziałach terenowych, niedoskonałości programowe (przewaga telenowel południowo-amerykańskich), a ponadto spadek oglądalności i jako jego konsekwencja dochodów reklamowych, rosnące koszty, co razem prowadziło do marginalizacji programów regionalnych.

Zdaniem nadawcy reforma TVP 3 była konieczna. Jej celem było zapobiec tym złym zjawiskom poprzez położenie nacisku na jakość programu, a nie czynniki ilościowe.

W liście otwartym Związków Zawodowych w OTV Gdańsk załączonym do oświadczenia Pani Senator A. Kurskiej sformułowana została ocena, że "Reforma telewizji publicznej doprowadziła do marginalizacji telewizji regionalnej". Oceniając obiektywnie skutki reformy telewizji regionalnej nie można nie dostrzec wyraźnego wzrostu oglądalności telewizyjnej TVP 3, który wynosił z 3,75% w marcu 2002 roku do 5,80% w lutym 2003 roku oraz pozytywne oceny tego programu przez widzów - wg badań OBOP aż 84% osób, które oglądają TVP 3 uważa, że można w nim znaleźć ciekawe informacje na temat swojego regionu, a 4/5 widzów deklaruje zadowolenie z informacyjno-publicznego charakteru tego programu.

Krajowa Rada wspierając reformę telewizji publicznej, jako niezbędnego czynnika dostosowania telewizji do nowych procesów zachodzących na rynku audiowizualnym oraz nowych zjawisk technologicznych, obserwuje z uwagą sposób realizacji reformy i realizację misji społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem telewizji regionalnej.

KRRiT zamierza w najbliższym czasie, po roku wdrażania przez TVP reformy Programu TVP 3 dokonać wszechstronnej analizy przebiegu i skutków tego eksperymentu i odbyć na ten temat dyskusję z kierownictwem TVP z uwzględnieniem również stanowiska Pani Senator A. Kurskiej, jako ważnego sygnału w tej sprawie.

Krajowa Rada podziela niepokój Rady Programowej OTVP w Gdańsku faktem braku częstotliwości koniecznych do pokrycia zasięgiem obszarów województwa pomorskiego i mazursko-warmińskiego. Niestety sytuacja ta jest udziałem różnych nadawców z przyczyn obiektywnych, jakim jest brak wolnych częstotliwości w wielu regionach kraju. Krajowa Rada w tej sprawie konsekwentnie występuje do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty o wyszukanie nowych częstotliwości, by w miarę ich uzyskiwania zaspokajać potrzeby telewizji publicznej. Warto też podkreślić, że Rada Programowa TVP S.A. w uchwale nr 1/2003 z 13 marca 2003 roku stwierdza, że przyjęła do wiadomości opinie przewodniczących rad programowych Oddziałów Regionalnych, które zawierały bardzo wiele krytycznych ocen dotyczących konstruowania programu TVP Regionalnej, a w szczególności ograniczania roli Oddziałów Terenowych w produkcji tego programu. Rada Programowa TVP S.A. w wyżej wymienionej uchwale zaznaczyła, że zjawiska te muszą być starannie przeanalizowane przez dyrekcję TVP Regionalnej. Ponadto Rada Programowa podkreśla, że z zadowoleniem przyjęła informację Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty dotyczącą możliwości poprawienia dostępności programu TVP3 Regionalnej.

Uprzejmie proszę o przyjęcie powyższych wyjaśnień wraz z zapewnieniem, że Krajowa Rada sytuację Oddziałów Terenowych TVP S.A. podda również wnikliwej analizie.

Danuta Waniek


Oświadczenie