Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Anny Kurskiej, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2003.06.05

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Ustosunkowując się do pisma Pana Marszałka z dnia 8 kwietnia br. (znak BPS/DSK-043-149-03), które wpłynęło do Ministerstwa Finansów w dniu 21 maja 2003 r. z Ministerstwa Skarbu Państwa, dotyczącego oświadczenia Pani Senator Anny Kurskiej złożonego podczas 37. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 kwietnia br., chciałbym przedstawić następujące uwagi i wyjaśnienia.

Przede wszystkim pragnę podkreślić, że Ministerstwo Finansów podtrzymuje konsekwentnie stanowisko, że jakiekolwiek roszczenia obywateli wobec systemu bankowego istniejącego w Polsce przed II wojną światową nie mogą być obecnie skutecznie dochodzone. Roszczenia te były realizowane w ograniczonym zakresie w latach 1948-1952 na podstawie dokumentacji posiadanej przez klientów banków. Bez względu na pochodzenie i narodowość przedwojennych posiadaczy wkładów oszczędnościowych, wszyscy oni zostali potraktowani podobnie.

Większość instytucji kredytowych z powodu zniszczeń wywołanych wojną i okupacją nie odrodziła się w okresie PRL lub też uległa likwidacji wobec braku jakiegokolwiek majątku płynnego. Nie może więc być mowy o następcy prawnym banków przedwojennych, który przejąłby ich pasywa (zobowiązania), będąc jednocześnie pozbawionym jakichkolwiek aktywów (majątku). Inaczej rzecz ujmując, przedwojenne zasoby pieniężne, bez względu na ich wartość i formę gromadzenia: gotówka, lokata bankowa, papiery wartościowe uległy unicestwieniu.

Dotyczy to także wierzytelności wiążących się z roszczeniami dochodzonymi przez Krajowe Stowarzyszenie Chrześniaków Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z tytułu 50-złotowych darowizn ulokowanych w przedwojennej Pocztowej Kasie Oszczędności. Ministerstwo Finansów nie dysponuje dokumentami mogącymi potwierdzić stwierdzenie Pani Senator o zdeponowaniu tych wkładów oszczędnościowych w bankach szwajcarskich (co miałoby uchronić je przed ekonomicznymi skutkami upadku państwowości polskiej w latach 1939-1945).

Obecny majątek narodowy Rzeczypospolitej Polskiej wypracowany został w olbrzymim stopniu wysiłkiem pokoleń powojennych i jego poważne uszczuplenie przez realizację wszelkich roszczeń z okresu przedwojennego (bowiem tylko w takim kontekście można rozpatrywać wnioski niektórych obywateli) nie spotkałoby się z aprobatą reszty społeczeństwa (podatników). Przede wszystkim należy mieć na względzie obecną trudną sytuację finansów publicznych oraz szereg priorytetowych zagadnień, takich m.in. jak integracja z Unią Europejską oraz konieczność modernizacji naszego kraju, co skutkuje istotnym obciążeniem budżetu państwa w najbliższych latach.

Informuję również uprzejmie, że poza reformą z roku 1950 nie podejmowano innych działań dotyczących waloryzowania przedwojennych wkładów oszczędnościowych oraz, że nie istnieje regulacja prawna, która byłaby podstawą wypłaty i waloryzacji wkładów ulokowanych na książeczkach PKO z tytułu darowizny Prezydenta Mościckiego.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu
Andrzej Sopoćko


Oświadczenie