Oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Włodzimierza Łęckiego, złożone na 19. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 17):

Warszawa, 2002.07.17

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem złożonym w dniu 21 czerwca podczas 19 posiedzenia Senatu przez Pana Senatora Włodzimierza Łęckiego - Senatora RP, przesłanej pismem nr LP/043/215/02/5 z dnia 26 czerwca br., przekazuję uprzejmie Panu Marszałkowi następującą informację.

Prezes Rady Ministrów 24 marca 2000 roku powołał Międzyresortowy Zespół ds. Reformy Jednostek Badawczo-Rozwojowych. Do zadań Zespołu należało przygotowanie programu restrukturyzacji jednostek badawczo-rozwojowych oraz określenie warunków przygotowania projektów programów wieloletnich lub projektów celowych zamawianych i przedstawienie Prezesowi Rady Ministrów odpowiedniego dokumentu w tej sprawie w terminie do dnia 30 czerwca 2001 r.

W wyniku powyższych prac, Międzyresortowy Zespół ds. Reformy Jednostek Badawczo-Rozwojowych przygotował w lipcu 2001 r. opracowanie, w którym określił obszary tematyczne i zaproponował jednostki naukowe do pełnienia wiodącej roli w danych obszarach oraz zarekomendował procedury ustanawiania wieloletnich programów badawczych, których przyjęcie przez Radę Ministrów jest podstawą nadania jednostce naukowej statusu Państwowego Instytutu Badawczego.

Zespół zaproponował powołanie w resorcie rirw 6 - 8 PIB. W dokumencie tym nie zaproponowano dla Instytutu Ochrony Roślin obszaru, na którym mógłby pełnić rolę wiodącej jednostki naukowej. W związku z powyższym IOR nie otrzymał zaproszenia Komitetu Badań Naukowych do opracowania i złożenia wniosku na realizację wieloletniego programu badawczego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już wcześniej podjęło działania organizacyjne, mające na celu dostosowanie struktur i zakresu badań jednostek badawczo-rozwojowych do wspierania programów społeczno-gospodarczych resortu, związanych między innymi z dostosowaniem przepisów prawnych jak i struktur organizacyjnych jednostek rolnictwa, rynków rolnych i rozwoju wsi do funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej. Rozpoczęto szeroką konsultację ze środowiskiem naukowym. Spotkania konsultacyjne miały na celu wypracowanie optymalnego modelu stanu organizacyjnego przyszłego zaplecza badawczego resortu oraz określenie najważniejszych obszarów badawczych, w których należałoby realizować projekty badawcze w formie programów wieloletnich.

W wyniku dyskusji roboczych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uwzględniających ustalenia Międzyresortowego Zespołu ds. Reformy Jednostek Badawczo-Rozwojowych zaproponowano powołanie 8 PIB w resorcie, wśród których nie znalazł się Instytutu Ochrony Roślin.

Należy jednak zaznaczyć, że sprawa powoływania PIB nie jest zamknięta. Proces integracji z Unią Europejską nakłada na Polskę nowe zobowiązania, które również będą miały wpływ na przygotowanie aktualnych projektów programów wieloletnich, których ocena ostatecznie zadecyduje o powołaniu PIB.

Z wyrazami szacunku

J. Jerzy Pilarczyk


Oświadczenie