Oświadczenie


Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Włodzimierza Łęckiego, złożone na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

Warszawa, 2003-08-29

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczy
pospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na przekazane przy piśmie z dnia 13 sierpnia 2003 r. oświadczenie Pana Senatora Włodzimierza Łęckiego, w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych, uprzejmie informuję.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. Swoje odzwierciedlenie zasada ta znajduje w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", stanowiącym, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. A zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

Katalog zwolnień przedmiotowych określony w art. 21 ustawy nie zawiera zwolnienia od podatku dochodów osiąganych przez autorów z tytułu otrzymanych od wydawnictwa egzemplarzy autorskich własnych dzieł. Dlatego też bezspornym jest, iż dochód uzyskany przez podatnika z tego tytułu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Odrębną kwestią jest natomiast kwalifikacja tego rodzaju dochodu do jednego ze źródeł przychodów, określonych w art. 10 ust. 1 ustawy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów mieszczą się w zakresie art. 18 ustawy, określającego przychody z praw majątkowych. Tymi odrębnymi przepisami, o których mowa w powyższej regulacji są przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.), które w art. 63 stanowią, że jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie. Przepis ten zatem stanowi o prawie twórcy do egzemplarzy autorskich, o ile zawarta przez twórcę z kontrahentem umowa obejmuje "sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności (...)".

Egzemplarze autorskie "nie są wliczane do nakładu i nie mogą również być brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia autorskiego w tych przypadkach, gdy jest ono związane z liczbą egzemplarzy dzieła" - Komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Janusz Barta, Ryszard Markiewicz, Dom Wydawniczy ABC, Dom Wydawniczy ABC 1995.

Niezależnie jednak od tego, że egzemplarzy autorskich nie zalicza się do nakładu utworu, ani nie stanowią podstawy obliczenia wynagrodzenia autora, to dochód z tytułu ich otrzymania należałoby zakwalifikować do przychodów autora z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż dochód z tego tytułu w sposób bezpośredni wiąże się z honorarium twórcy za wydanie dzieła.

Odnosząc się zaś do zawartej w oświadczeniu propozycji wprowadzenia kolejnego zwolnienia przedmiotowego do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pragnę podkreślić, iż przygotowywana reforma finansów publicznych, której jednym z istotnych elementów będą systemowe zmiany w przedmiotowej ustawie, zakłada ograniczenie istniejącego katalogu ulg i zwolnień podatkowych. Warto również zauważyć, iż twórcy osiągający dochody z praw autorskich i praw pokrewnych korzystają już z przywilejów podatkowych w postaci 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Biorąc zatem pod uwagę ten fakt, jak i stan finansów publicznych nie znajduję uzasadnienia dla rozszerzania katalogu zwolnień przedmiotowych o proponowane przez Pana senatora zwolnienie.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu

Elżbieta Mucha


Oświadczenie