Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Włodzimierza Łęckiego, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, 2004-11-08

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W związku z przesłanym przy piśmie z dnia 22.10.2004 r. znak: BPS/DSK-043-427-04 tekstem oświadczenia złożonego przez pana Włodzimierza Łęckiego Senatora RP podczas 69. posiedzenia Senatu w dniu 14.10.2004 r., uprzejmie wyjaśniam.

Z załączonego wystąpienia Pana Senatora nie wynika jaki jest symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zakresie dotyczącym wykonywania usług hafciarskich przez pracownie oraz czy te wyroby posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej. Zgodnie bowiem z załącznikiem nr 3, poz. 110 do poz. 128 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) za wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, polegające opodatkowaniu według stawki w wysokości 7%, uznaje się jedynie te, które posiadają ważny atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej i są wymienione z nazwy, która mieści się w zakresie powołanych w tych pozycjach grupowaniach PKWiU.

Uprzejmie informuję, że przywrócenie obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 3% lub wprowadzenie stawki w wysokości 0%, w zakresie wyrobów twórców ludowych spełniających powyższe kryteria - nie jest możliwe.

Polska podpisała w dniu 16 grudnia 1991 r. Układ Europejski, ustanawiający stowarzyszenie pomiędzy Rzecząpospolitą Polską z jednej strony a wspólnotami europejskimi i ich państwami członkowskimi z drugiej strony (Dz.U. z 1994 r. Nr 11, poz. 38), w którym w art. 68 zobowiązała się do zbliżania istniejącego i przyszłego ustawodawstwa Polski do ustawodawstwa istniejącego we Wspólnocie.

W dniu 19 października 1999 r. Rada Ministrów zaakceptowała Stanowisko negocjacyjne Polski w obszarze "Podatki" zawierające m.in. grupy towarów i usług, które wymagały zmian stawek podatku od towarów i usług.

Zagadnienia związane z zasadami działania i funkcjonowania systemu podatku od wartości dodanej, obowiązującego dla wszystkich państw członkowskich, reguluje Szósta Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych-wspólny system podatku od wartości dodanej-ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC z późn. zm.).

Przepisy powołanej Dyrektywy (art. 12 ust. 3 lit. a) pozwalają na stosowanie obniżonych stawek VAT tylko w odniesieniu do towarów bądź usług wymienionych w załączniku H do tej Dyrektywy. W załączniku tym nie zostały wymienione żadne wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego. Oznacza to, że w odniesieniu do tych towarów przepisy Dyrektywy nie dają możliwości stosowania stawek obniżonych.

Natomiast stosowanie stawki 0% podatku VAT zastrzeżone jest wyłącznie do czynności eksportowych oraz dostaw wewnątrzwspólnotowych, co oznacza brak możliwości stosowania stawki zerowej VAT w obrotach krajowych, w tym również w zakresie wyrobów twórców ludowych.

Zgodnie z prawem unijnym, towary te powinny być zatem opodatkowane stawką podstawową podatku od towarów i usług, o czym resort finansów wielokrotnie informował w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą, uchwaloną przez Sejm w dniu 11 marca 2004 r.

Przedstawiona przez Pana Senatora propozycja obniżenia stawki podatku od towarów i usług w tym zakresie pogłębiałaby zatem istniejącą już niezgodność z przepisami Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że w przypadku prawomocnego stwierdzenia niezgodności polskich przepisów z przepisami unijnymi w tym zakresie, na Polskę mogą zostać nałożone wysokie sankcje finansowe.

Dodatkowo uprzejmie informuję, że przepisy ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. dają możliwość podatnikom podatku od towarów i usług, w tym również twórcom ludowym, skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem uzyskania w trakcie roku podatkowego przychodów ze sprzedaży nie przekraczających kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO.

Uwzględniając powyższe, twórcy ludowi spełniający te warunki - podobnie jak w poprzednim stanie prawnym - nie są zobowiązani do płacenia podatku.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Jarosław Neneman


Oświadczenie