Oświadczenie


Sekretarz Stanu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Władysława Mańkuta, złożone na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38):

Warszawa, 11.06.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczyp
ospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Władysława Mańkuta podczas 40 posiedzenia Senatu RP w dniu 14 maja 2003 roku w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna (DzU nr 237, poz. 2016), a w szczególności umożliwiająca dokonywanie w przejściu granicznym Gronowo.Mamonowo weterynaryjnej kontroli granicznej produktów pochodzenia zwierzęcego transportowanych w obniżonej temperaturze (chłodzenia lub mrożenia), przesłane przy piśmie Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, znak BPS/DSK-043-226/03, z dnia 21 maja 2003 r., uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna (DzU nr 237, poz. 2016) jest wykonaniem upoważnienia zawartego w art. 14 ust. 14 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752 oraz z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 orza z 2002 r. Nr 112, poz. 976).

Do 1 stycznia 2003 roku wykaz przejść granicznych, na których dokonywana była weterynaryjna kontrola graniczna określało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 10 grudnia 1997 r. w sprawie określenia przejść granicznych, na których dokonywana jest weterynaryjna kontrola graniczna (Dz.U. Nr 150, poz. 996, z 1999 r. Nr 57, poz. 601, z 2000 r. Nr 66, poz. 796). Rozporządzenie to utraciło moc z dniem 31 grudnia 2002 r., zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U. Nr 129, poz. 1438). Jednocześnie cytowana ustawa zmieniała treść upoważnienia do wydania nowego rozporządzenia w sprawie przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna towarów, w ten sposób że zobowiązuje ono również do określenia kategorii towarów, które będą kontrolowane przez granicznych lekarzy weterynarii na konkretnych przejściach granicznych. W konsekwencji wskazanego stanu prawnego niezbędnym było wydanie nowego rozporządzenia w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z treścią nowego upoważnienia z art. 14 ust. 14 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu, poza określeniem przejść granicznych, na których przeprowadzana jest weterynaryjna kontrola graniczna, zostały określone także kategorie towarów (zwierząt oraz produktów), które będą poddawane weterynaryjnej kontroli w konkretnym przejściu granicznym. Dotychczas na każdym z przejść granicznych, wskazanym w obowiązującym do 31 grudnia 2002 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dokonywana była weterynaryjna kontrola graniczna wszystkich towarów, które podlegały takiej kontroli i które były do niej zgłaszane, bez bliższego określenia ich kategorii. Sporządzenie wykazu punktów kontroli granicznej i określenie kategorii towarów, które będą poddawane weterynaryjnej kontroli granicznej w poszczególnych punktach takiej kontroli, wynika z konieczności dostosowania prawa krajowego do wytycznych zawartych w prawie Wspólnoty Europejskiej, a w szczególności:

1. art. 2 ust. 1 lit g, art. 3 ust. 2 i art. 6 Dyrektywy Rady 97/78/EC z dnia 18 grudnia 1997 roku określającej zasady weterynaryjnej kontroli produktów wprowadzanych do Wspólnoty z krajów trzecich,

2. art. 2 lit g, art. 4 ust. 1 i art. 6 ust. 3 Dyrektywy Rady 91/496/EEC z 15 lipca 1991 roku określającej zasady organizacji kontroli weterynaryjnych zwierząt wprowadzanych do Wspólnoty z krajów trzecich oraz zmieniającej Dyrektywy 89/662/EEC, 90/425/EEC oraz 90/675/EEC poprawionej Dyrektywą 91/628 z 19 listopada 1992 roku, Decyzją Rady 92/438 z 13 lipca 1992 roku, Decyzją Rady 95/1 z 1 stycznia1995 roku oraz Decyzją Rady 96/43 z 26 czerwca 1996 roku.

W aktualnie obowiązującym rozporządzeniu uwzględnione zostały także przepisy zawarte w Decyzji Komisji Europejskiej 2001/812/EC, a w szczególności przepis art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 2 oraz decyzji Komisji Europejskiej 2001/881/EC określającej listę punktów weterynaryjnej kontroli granicznej zatwierdzonych w państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej, a w szczególności oznaczenia symbolami literowymi kategorii towarów kontrolowanych i układu załącznika do rozporządzenia. Jest to niezbędne z uwagi na potrzebę posługiwania się jednolitym schematem i symbolami jednakowo rozumianymi przez wszystkie państwa członkowskie Wspólnot Europejskich.

W załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna wymienione zostały 34 przejścia graniczne, na których taka kontrola będzie przeprowadzana, w tym przejście graniczne Gronowo-Mamonowo. Spośród wymienionych w załączniku przejść granicznych na 33 przejściach zostanie zniesiona weterynaryjna kontrola graniczna z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, w tym na 11 przejściach w związku ze zniesieniem kontroli granicznej w obszarze celnym wspólnego rynku (granica zachodnia i południowa RP). Z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej granica wschodnia będzie stanowiła zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, co wymaga dostosowania zasad i standardów przeprowadzania weterynaryjnej kontroli w ustanowionych na tej granicy przejściach do wymagań określonych w przepisach prawnych Unii Europejskiej. Uwzględniając wymagania określone w przepisach prawnych Unii Europejskiej odnoszące się do weterynaryjnej kontroli granicznej oraz konieczność zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa kraju, a w przyszłości również państw członkowskich UE, przyjęte zostały programy, których celem jest dostosowanie między innymi kontroli weterynaryjnej na przyszłych granicach Unii Europejskiej. Uwzględniając stan aktualny przejść granicznych oraz potrzebne nakłady na ich modernizację i wyposażenie wytypowane zostały przejścia graniczne, w których między innymi przeprowadzana będzie po przystąpieniu Polski do UE kontrola weterynaryjna towarów przywożonych oraz przewożonych. Zgodnie z przyjętą "Strategią zintegrowanego zarządzania granicą", po przystąpieniu Polski do UE graniczna kontrola weterynaryjna towarów przywożonych i przewożonych będzie przeprowadzana w 11 przejściach granicznych na granicy Rzeczpospolitej Polskiej, w tym w siedmiu przejściach na granicy wschodniej. Program dostosowania granicznej kontroli weterynaryjnej realizowany jest w wytypowanych przejściach w ramach programów pomocowych Phare 99 i 2000.

W "Strategii zintegrowanego zarządzania granicą" nie przewiduje się przeprowadzania weterynaryjnej kontroli w przejściu granicznym Gronowo-Mamonowo na przyszłej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej (str. 33 dokumentu "Strategia zintegrowanego zarządzania granicą w latach 2003-2005"). W związku z tym, do czasu przystąpienia RP do Unii Europejskiej, w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna, postanowiono o możliwości przeprowadzania weterynaryjnej kontroli granicznej w przejściu granicznym Gronowo-Mamonowo wyłącznie takich kategorii towarów, na jakie pozwalają faktyczne warunki w tym przejściu. Na potrzeby przeprowadzania weterynaryjnej kontroli granicznej towarów wymagających przechowywania (transportowania) w obniżonej temperaturze niezbędne jest, aby w przejściu granicznym zapewnione były wymagania, w tym stosowne pomieszczenia z kontrolowaną temperaturą, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia wymagań jakie powinny być spełnione dla zatwierdzania poszczególnych kategorii przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna (DzU nr 56, poz. 509). Jest to niezbędne dla zachowania jakości transportowanych produktów i niepogorszenia jej w czasie przeprowadzenia kontroli weterynaryjnej, która zgodnie z art. 14 ust. 4 i art. 18 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej obejmuje, poza kontrolą dokumentów, także kontrolę tożsamości i kontrolę fizyczną transportowanych towarów. Ponieważ w przejściu granicznym Gronowo-Mamonowo brak jest warunków niezbędnych na potrzeby przeprowadzania weterynaryjnej kontroli granicznej towarów wymagających przechowywania w obniżonej temperaturze, nieuzasadniona jest w tym zakresie zmiana rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna.

Z wyrazami szacunku

J. Jerzy Pilarczyk


Oświadczenie