Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 84. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 90), przekazał Minister Infrastruktury:

Warszawa, dnia 14 lipca 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Władysława Mańkuta podczas 84. posiedzenia Senatu RP w dniu 1 lipca br. w sprawie problemów związanych z modernizacją linii kolejowej E 65 Warszawa - Gdynia, przedstawiam następujące informacje.

W związku z podjęciem prac przygotowawczych do opracowania dokumentacji dla poszczególnych odcinków linii E 65, w marcu br. Spółka "PKP Polskie Linie Kolejowe" S.A. wystąpiła do wojewodów: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego o wydanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Następnie odbyły się konsultacje społeczne, mające na celu poinformowanie mieszkańców miejscowości leżących wzdłuż planowanego do modernizacji odcinka o planach inwestora oraz zebranie opinii społeczności lokalnych na ten temat. Przedstawiciele inwestora informowali o przewidywanym zakresie rzeczowym inwestycji, udzielali odpowiedzi na zadawane w trakcie spotkania pytania oraz ustosunkowywali się do zgłaszanych uwag i wniosków, w szczególności dotyczących istniejących skrzyżowań dróg z linią kolejową i projektowanych rozwiązań.

W dniu 14 kwietnia br. tego typu spotkanie odbyło się w Działdowie. W wyniku spotkania, przedstawiciele Spółki "PKP Polskie Linie Kolejowe" S.A. przyjęli do rozpatrzenia propozycję Urzędu Miejskiego w Działdowie dotyczącą ujęcia w zakresie rzeczowym inwestycji budowy wiaduktu kolejowego w ciągu drogi gminnej ul. Kochanowskiego w Działdowie, w zamian za likwidację istniejącego przejazdu - skrzyżowania jednopoziomowego ul. Księżodworskiej z linią kolejową w Działdowie.

W dniu 5 maja 2005 r. odbyło się kolejne spotkanie z udziałem przedstawicieli zainteresowanych stron: Urzędu Miasta Działdowo, Rady Miasta Działdowo, Starostwa Powiatu Działdowskiego, Urzędu Gminy Działdowo, Urzędu Gminy Rybno, Urzędu Gminy Płośnica, Urzędu Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego oraz inwestora. Efektem tego spotkania jest ostateczne ustalenie budowy wiaduktu w ciągu ul. Kochanowskiego, tunelu pod torami w ciągu ul. Księżodworskiej oraz wiaduktu drogowego w ciągu ul. Lidzbarskiej. Powyższe ustalenia zostały potwierdzone decyzją Burmistrza Miasta Działdowo z dnia 9 maja 2005 r.

Za takim rozwiązaniem skrzyżowań dróg z koleją opowiedzieli się mieszkańcy Działdowa: inwestor otrzymał od Urzędu Miasta w Działdowie listę około 2800 podpisów popierających budowę wiaduktu kolejowego w ciągu drogi gminnej ul. Kochanowskiego w Działdowie.

W tej sprawie inwestor otrzymał także pismo od mieszkańców, którzy byli przeciwni omawianym rozwiązaniom. Pismo z protestem podpisało 36 osób.

Spółka "PKP Polskie Linie Kolejowe" S.A. nie jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez mieszkańców miast i miejscowości leżących wzdłuż linii kolejowej E 65, w szczególności, gdy są one rozbieżne.

Do dalszych prac przyjęto ilość, lokalizację i rodzaj skrzyżowań dróg z linią kolejową E 65 w Działdowie ustaloną na spotkaniu w dniu 5 maja 2005 r.

Przyjęte rozwiązanie jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a inwestor spełnił postulaty wysuwane przez władze lokalne oraz większość społeczności Działdowa.

Oznacza to, że Spółka "PKP Polskie Linie Kolejowe" S.A. poważnie traktuje uzasadnione postulaty zgłaszane przez samorządy lokalne i mieszkańców oraz zapewnia udział czynników społecznych w podejmowanych przez nią decyzjach.

Z poważaniem

Krzysztof Opawski


Oświadczenie