Oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Pawełka, złożonym na 12. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):

Warszawa, dnia 11 kwietnia 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z przekazanym (przy piśmie z dnia 25 marca 2002 r. znak: LP/043/117/02/V) oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Kazimierza Pawełka podczas 12 posiedzenia Senatu w dniu 21 marca 2002 r. w sprawie byłych pracowników PZL Świdnik pobierających świadczenia przedemerytalne, uprzejmie informuję, co następuje:

Według stanu na dzień 28 lutego 2002 r. prawo do świadczenia przedemerytalnego posiadało ponad 121 tys. osób. Wśród tej liczby osób są także byli pracownicy PZL Świdnik, w którym przyznane zostało prawo do świadczenia przedemerytalnego na korzystniejszych od powszechnie obowiązujących warunkach. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 1999 r. w sprawie ustalenia świadczeń przedemerytalnych dla zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu z podmiotów gospodarki narodowej objętych programem restrukturyzacji przemysłu obronnego i wsparcia w zakresie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 38, poz. 363 i z 2000 r. Nr 68, poz. 807) - pracownicy zakładów wymienionych w załącznikach do ww. rozporządzenia, z którymi w okresie od 10 lutego 1999 r. do 31 grudnia 2000 r. został rozwiązany stosunek pracy, mogli przejść na świadczenie przedemerytalne (bez względu na wiek), jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy posiadali okres wymagany do emerytury - co najmniej 30 lat kobieta i 35 lat mężczyzna. Podobne uprawnienia przyznane zostały także pracownikom innych restrukturyzowanych branż, między innymi hutnictwa oraz PKP.

Pragnę nadmienić, że do okresu uprawniającego do emerytury zaliczane są nie tylko okresy zatrudnienia, ale także inne okresy np. studiów. A zatem osoby te przechodząc na świadczenia przedemerytalne mogły mieć wiek nawet 46 lat kobieta i 51 lat mężczyzna, podczas gdy wiek emerytalny wynosi odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jednocześnie nadmieniam, że osoby pobierające świadczenia przedemerytalne nie mają statusu i nie są zaliczane do "bezrobotnych", co stwierdził w swym oświadczeniu Pan Senator Kazimierz Pawełek.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 z późn. zm.) - świadczenia przedemerytalne wypłacane są przez powiatowe urzędy pracy ze środków budżetu państwa, w ramach dotacji dla Funduszu Pracy. Okres pobierania świadczenia przedemerytalnego jest okresem nieskładkowym w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jak z powyższego wynika świadczenia przedemerytalne nie są i nie powinny być traktowane analogicznie jak emerytury.

Niezależnie od tego, uprzejmie informuję, że ministerstwo rozważa możliwość zaproponowania nałożenia na Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku wypłacania świadczeń przedemerytalnych, co jest jednak możliwe jedynie w drodze wprowadzenia odpowiednich zmian w obowiązujących ustawach. Rozwiązanie takie musiałoby dotyczyć wszystkich osób posiadających prawo do świadczeń przedemerytalnych, a nie tylko byłych pracowników PRL Świdnik.

Wypłacanie świadczeń przedemerytalnych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie oznaczałoby jednak przyznanie osobom pobierającym świadczenia przedemerytalne wszystkich takich samych uprawnień (np. w zakresie możliwości uzyskiwania dodatkowych dochodów z pracy) jak osobom, które spełniły wszystkie warunki i pobierają emeryturę.

Jerzy Hausner


Oświadczenie