Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Wojciecha Saługi, złożonym na 78. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 83), przekazał Minister Gospodarki i Pracy:

Warszawa, dnia 2005-04-18

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo z dnia 24 marca br. znak: BPS/DSK-043-115/05 zawierające oświadczenie senatora Wojciecha Saługi w sprawie finansowania badań lekarskich osób skierowanych na staż przez powiatowe urzędy pracy uprzejmie wyjaśniam:

Nie podzielam stanowiska Pana Senatora Wojciecha Saługi, iż nie ma sprecyzowanych przepisów regulujących kwestię, kto powinien zapłacić za badania osoby skierowanej na staż przez powiatowy urząd pracy. Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.) badania lekarskie mające na celu stwierdzenie ogólnej zdolności bezrobotnego do wykonywania pracy przeprowadzają, na wniosek powiatowego urzędu pracy, lekarze ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów o Narodowym Funduszu Zdrowia. Koszty tych ubezpieczeń są finansowane z Funduszu Pracy. Ponadto par. 5 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (Dz.U. Nr 185, poz. 1912), w następujący sposób reguluje powyższą kwestię: "Starosta przed skierowaniem bezrobotnego do odbycia stażu lub przygotowania zawodowego może skierować go na badanie lekarskie, o którym mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeżeli charakter pracy tego wymaga, starosta może skierować bezrobotnego na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie, o których mowa w art. 38 ust. 1 pkt ww. ustawy".

Nie należy przy tym zapominać, że osoba bezrobotna odbywająca staż nie jest dla pracodawcy dodatkowym obciążeniem finansowym, a wprost przeciwnie z racji wykonywania przez stażystę umówionych obowiązków pracodawca odnosi określoną korzyść. Jeśli więc nawet zdarzy się, na podstawie umowy zawartej ze starostą, że pracodawca pokryje koszt badania stażystów to należy pamiętać, iż pracodawca zawierając wspomnianą umowę ze starostą o odbywaniu stażu czy przygotowania zawodowego szacuje sobie bilans ewentualnych kosztów i korzyści.

Jednocześnie informuję, że w przyjętym przez rząd w dniu 15 marca br. projekcie zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy proponuje się następujące brzmienie ust. 3 art. 2 ustawy: "Badania lekarskie mające na celu stwierdzenie zdolności bezrobotnego do wykonywania pracy, odbywania stażu, przygotowania zawodowego lub wykonywania pracy na podstawie umowy aktywizującej, o której mowa w art. 61c ust. 1, przeprowadzają na wniosek powiatowego urzędu pracy, lekarze ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Koszty tych badań są finansowane z Funduszu Pracy".

Wspomniane przez Pana Senatora proponowane brzmienie ust. 4 art. 38 dotyczy poradnictwa zawodowego i jego treść jest następująca: "Porada indywidualna w uzasadnionych przypadkach może być, za zgodą bezrobotnego lub poszukującego pracy, poprzedzona specjalistycznymi badaniami lekarskimi lub psychologicznymi. Koszty tych badań są finansowane z Funduszu Pracy do wysokości 15% przeciętnego wynagrodzenia". Trudno uznać, że zapis ten "zablokuje definitywnie możliwość finansowania dużej części badań". Osoby bezrobotne objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a badania specjalistyczne dotyczą wyłącznie określenia zdolności do pracy na określonych stanowiskach.

Oczywiście ostateczne rozstrzygnięcia poruszonego przez Pana Senatora problemu zapadną podczas prac parlamentarnych nad wspomnianym projektem.

Z poważaniem

MINISTER

GOSPODARKI I PRACY

Jacek Piechota


Oświadczenie