Oświadczenie


Minister Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Wojciecha Saługi, złożonym na 79. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 84):

Warszawa, 28.04. 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Wojciecha Saługi złożone na 79 posiedzeniu Senatu w sprawie interpretacji art. 74 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, udzielam następujących wyjaśnień.

Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym niespokrewniona z dzieckiem zawodowa rodzina zastępcza o charakterze pogotowia rodzinnego jest jedną z form rodziny zastępczej. W rodzinie tej opiekę i wychowanie znajdują dzieci w sytuacjach powstałego w ich rodzinie naturalnej ostrego kryzysu. W pogotowiu rodzinnym dzieci mogą przebywać do czasu uregulowania sytuacji prawnej, a więc do momentu powrotu do rodziców naturalnych, przysposobienia czy też znalezienia innej rodziny zastępczej.

Maksymalny czas pobytu dzieci w takiej rodzinie wynosi piętnaście miesięcy.

Umieszczenie dziecka małoletniej matki w rodzinie zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego wydaje się nie być dobrym rozwiązaniem tak dla matki, ale przede wszystkim dla nowonarodzonego dziecka. To w pierwszych miesiącach życia dziecka następuje nawiązanie silnych więzi emocjonalnych i bezwzględnie dziecko powinno pozostawać pod opieką matki. Należy więc podjąć działania mające na celu wsparcie małoletniej matki tak aby mogła ona zająć się swoim dzieckiem.

Istnieją bowiem inne środki prawne, które zabezpieczają interes dziecka do czasu osiągnięcia przez matkę pełnoletności. Sąd w takim przypadku powinien ustanowić opiekuna prawnego dla dziecka - mogą być to rodzice małoletniej matki albo też inna osoba, która podejmie się pełnienia takiej funkcji.

Reasumując należy stwierdzić, że niespokrewniona z dzieckiem rodzina zastępcza o charakterze pogotowia rodzinnego nie powinna sprawować opieki nad dzieckiem małoletniej matki. Natomiast w przypadkach wystąpienia kryzysu w rodzinie piętnastomiesięczny okres pobytu dziecka w pogotowiu rodzinnym jest wystarczający do rozwiązania sytuacji kryzysowej, bądź też znalezienia dziecku innej formy opieki zastępczej.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Cezary Miżejewski

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie