Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Wojciecha Saługi, złożonym na 85. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 90):

Warszawa, dnia 2005-07-25

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Wojciecha Saługę podczas 85. posiedzenia Senatu RP w dniu 15 lipca 2005 r. uprzejmie wyjaśniam, że:

Zgodnie z § 66 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz.U. Nr 52, poz. 467) opłatę za wyżywienie dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, znajdujących się w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych ponoszą ich prawni opiekunowie.

Dzieci i młodzież przyjmuje się do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego niezależnie od ich sytuacji rodzinnej. Jednakże wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych wymagający opieki całkowitej, którzy zostali umieszczeni w tych ośrodkach na mocy postanowień sądów powinni byli stać się wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych funkcjonujących w systemie pomocy społecznej (np. domów dziecka), a w razie potrzeby w okresie trwania zajęć szkolnych, przebywać w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Stąd w rozporządzeniu z dnia 7 marca 2005 r. nie przewidziano potrzeby funkcjonowania specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych również w czasie ferii letnich. Tymczasem dotychczas nie została uregulowana sytuacja prawna wielu wychowanków pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej. Jak się okazało placówki opiekuńczo-wychowawcze nie dysponują wolnymi miejscami umożliwiającymi przyjęcie ich na okres ferii letnich lub nie mają odpowiednich warunków i odpowiedniej kadry pedagogicznej (np. brak kadry pedagogicznej do pracy z dziećmi niewidomymi, niesłyszącymi, z upośledzeniem umysłowym). W związku z powyższym Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego wymienione powyżej rozporządzenie.

W projekcie tym zaproponowano następujące brzmienie § 33 ust. 2:

"2. Za zgodą organu prowadzącego specjalny ośrodek - szkolno-wychowawczy może prowadzić działalność w okresie zimowej i wiosennej przerwy świątecznej oraz w okresie ferii szkolnych."

Ewentualne przyjęcie powyższego zapisu pozwoli organom prowadzącym zapewnić opiekę wychowawczą w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych wychowankom objętym opieką całkowitą również w okresie ferii letnich. Nie zmieni to jednak faktu, że macierzystą placówką dla tych wychowanków powinna być odpowiednia placówka funkcjonująca w systemie pomocy społecznej i zapewniająca im świadczenia, o których mowa w rozporządzeniu z 23 grudnia 2004 r.1 i 14 lutego 2005 r.2

Nadmieniam, że specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze funkcjonują, przez cały tydzień, również w soboty i niedziele, stosownie do potrzeb.

 

------------------------

1 Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 23 grudnia 2004 r. w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie (Dz.U. z 2005 r. Nr 6, poz. 45),

2 Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 lutego 2005 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych (Dz.U. z 2005 r. Nr 37, poz. 331).

Z poważaniem

wz. MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Anna Radziwiłł


Oświadczenie