Oświadczenie


Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Szyszkowskiej, złożone na 10. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 9):

Warszawa, 2002-03-22

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rz
eczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Panią Senator Marię Szyszkowską na 10. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 lutego 2002 r., dotyczące sytuacji Zakładów Tworzyw Sztucznych "Pronit" S.A. w Pionkach, uprzejmie proszę o przyjęcie następującego wyjaśnienia.

Na wstępie chciałbym zauważyć, że negatywne zjawiska, jakie występują w trakcie przekształceń zachodzących w zakładach przemysłu obronnego, dotyczą nie tyko producentów prochu, ale także wytwórców niewielkich ilości wysokogatunkowych specjalistycznych materiałów, np. stali na kadłuby silników marszowych pocisków rakietowych, łusek do amunicji, podzespołów elektronicznych i mikrofalowych czy też elementów z włókien węglowych.

Podzielam zaniepokojenie Pani Senator M. Szyszkowskiej groźbą zaprzestania wytwarzania w kraju podstawowych środków bojowych i z tym także związanym wzrostem bezrobocia.

Jednocześnie informuję, że Ministerstwo Obrony Narodowej posiada ograniczone możliwości wspierania zakładów przemysłu obronnego. W zasadzie sprowadzają się one do lokowania zamówień na dostawy bądź remonty uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego i dotyczą przede wszystkim producentów wyrobów finalnych. Poziom tych zamówień jest niski i - zdaję sobie sprawę - niewystarczający dla zapewnienia ekonomicznie opłacalnych wielkości produkcji. Jednakże limitowany jest możliwościami finansowymi MON, jak i zmniejszeniem liczebności armii.

W podobnej sytuacji, jak zakład w Pionkach, jest szereg innych spółek przemysłu obronnego. Stoimy przed potrzebą restrukturyzacji tej sfery, której elementem zapewne będzie jej integracja. Wzorem pozostałych państw NATO, resortowym wieloletnim planem powinny być objęte wszystkie naukowe badania stosowane w dziedzinie obronności, co pozwoliłoby na stworzenie bazy technologicznej przemysłu zbrojeniowego.

Pragnę zauważyć, że kwestia produkcji amunicji wchodzi w zakres priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej. Mówił o tym Minister Janusz Zemke w dniu 21.03.br. w swoim wystąpieniu podczas debaty nad stanowiskiem Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji. Wskazał, że produkcja ta będzie również wchodziła w zakres negocjowanych pakietów offsetowych, związanych z zakupem samolotów.

Przekazując powyższe wyjaśnienia pragnę wyrazić nadzieję, że uzna je Pan Marszałek za uzasadnione. Jednakże pozwolę sobie zaznaczyć, iż w kwestiach zasadniczych, poruszonych w oświadczeniu - właściwym jest Ministerstwo Gospodarki, tym bardziej, że zamówienia ze strony sił zbrojnych stanowią tylko niewielką część produkcji wspomnianych zakładów. Sytuacja ekonomiczna firmy w zasadniczym stopniu zależy od produkcji na rynek "cywilny".

Łączę wyrazy szacunku

Jerzy Szmajdziński


Oświadczenie