Oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Szyszkowskiej, złożone na 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33):

Warszawa, 7.04.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie skierowane przez senator p. Marię Szyszkowską podczas 34 posiedzenia Senatu RP w dniu 19 lutego 2003 roku, dotyczące procesu prywatyzacji byłej Warszawskiej Fabryki Mydła i Kosmetyków "Pollena-Uroda" (obecnie PZ Cussons Polska S.A.) oraz uprawnień lokatorów byłych mieszkań zakładowych przy ul. Zwycięzców 45, Holenderskiej 3, Brazylijskiej 11B oraz Jasińskiego 2 w Warszawie, uprzejmie informuję co następuje:

Dnia 24 lipca 1991 roku, na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 1990 roku o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 51 poz. 298 z późn. zm.), przedsiębiorstwo państwowe Fabryka Kosmetyków "Pollena-Uroda", będące właścicielem 4-ch budynków mieszkalnych położonych w Warszawie przy ul.: Zwycięzców 45, Holenderskiej 3, Brazylijskiej 11B oraz Jasińskiego 2 zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod firmą: Fabryka Kosmetyków "Pollena-Uroda" Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie.

W dniu 12 czerwca 1995 roku Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Przekształceń Własnościowych, zawarł z firmą Cussons Group Limited umowę zbycia 75% akcji. Zgodnie z § 5 przedmiotowej umowy Skarb Państwa zagwarantował firmie Cussons Group Limited prawo pierwszeństwa nabycia od Skarbu Państwa pozostałych akcji Spółki nie nabytych przez pracowników na zasadach preferencyjnych (zgodnie z art. 24 ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych) oraz zatrzymanych przez Skarb Państwa w formie rezerwy na cele prywatyzacji. Pozostałe 25% akcji Skarbu Państwa zostało sprzedane inwestorowi zagranicznemu we wrześniu 2001 roku. Inwestor wywiązał się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy prywatyzacyjnej.

Zarówno w umowie zbycia akcji Fabryki Kosmetyków "Pollena-Uroda" S.A., jak i w załącznikach do w/wymienionej Umowy, a w szczególności w Załączniku Nr 17 pod nazwą : "Porozumienie pomiędzy Cussons Group Limited a NSZZ Pracowników Fabryki Kosmetyków "Pollena-Uroda" S.A. oraz KZ NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze-Komisja 51, nie zostały zawarte zapisy dotyczące sprzedaży mieszkań zakładowych.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz.U. z 2001 r. Nr 4, poz. 24 z późn. zm.) reguluje zasady i tryb zbywania mieszkań zakładowych w niektórych spółkach handlowych ale tylko takich, w odniesieniu do których Skarb Państwa jest podmiotem dominującym w rozumieniu art. 4 pkt 16 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. Nr 118 poz. 754 z późn. zm.). W sytuacji gdy Spółka - zbywca lokali mieszkalnych nie spełnia przesłanek wynikających z art. 2 ust. 1 pkt b ustawy z 15 grudnia 2000 roku (Skarb Państwa będący jej akcjonariuszem nie jest podmiotem dominującym), nie ma możliwości zbywania osobom uprawnionym przedmiotowych mieszkań na zasadach preferencyjnych.

W grudniu 2002 roku Spółka PZ Cussons Polska S.A. wystąpiła z ofertą sprzedaży lokali zajmowanych przez najemców, proponując warunki ich wykupu na zasadach odbiegających od zasad wskazanych w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. Propozycja Spółki przewiduje korzystniejszą niż rynkowa cenę wykupu lokali mieszkalnych, proponując bonifikatę dla obecnych najemców sięgającą 50% wartości rynkowej.

Ponieważ proponowana cena jest w ocenie ewentualnych nabywców zbyt wysoka, zwrócili się oni do Ministerstwa Skarbu Państwa o dofinansowanie zakupu zajmowanych przez nich mieszkań. Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma możliwości i postaw prawnych do udzielenia pomocy finansowej osobom fizycznym - najemcom byłych mieszkań zakładowych.

Niezależnie od powyższego pragnę zwrócić uwagę, że kwestie związane z polityką mieszkaniową, w tym także interpretacja przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz.U. Nr 4, poz. 24 z późn. zm.) leżą w kompetencji Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, zgodnie z art. 33 b ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Piotr Czyżewski


Oświadczenie