Oświadczenie


Zastępca Prokuratora Generalnego przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

Warszawa, dnia 11.IX.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi z przekazaniem przez Pana Marszałka w dniu 13 sierpnia 2003 r., w trybie art. 49 ust. 4 Regulaminu Senatu tekstu oświadczenia Pani Senator Marii Szyszkowskiej , złożonego w dniu 8 sierpnia 2003 r. podczas 44 posiedzenia Senatu, podnoszącego nieprawidłowości w działalności Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Ekonomista" i Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Ekonomista-Bis" w Warszawie, uprzejmie informuję, co następuje:

Powyższe nieprawidłowości są przedmiotem prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga-Południe pod sygn. akt 3 Ds. 1161/03/1 postanowienia, z zawiadomienia Pana Wiktora Szukiela z dnia 27 lipca 2003 r., uzupełnionego w dniu 4 sierpnia br.

Aktualnie przeprowadzane są w tej sprawie stosowne czynności procesowe.

Dla zapewnienia prawidłowego i sprawnego toku tego postępowania, zwrócono się do Prokuratora Okręgowego w Warszawie o objęcie go nadzorem służbowym, przekazując jednocześnie kserokopię oświadczenia Pani Senator - do wykorzystania.

Natomiast w uwzględnieniu prośby Pani Senator o przeanalizowanie aktów prawnych dotyczących spółdzielni budowlano-mieszkaniowych, które zawierają luki prawne umożliwiające zarządom spółdzielni nieuczciwą działalność - oryginał nadesłanego oświadczenia przedstawiono Dyrektorowi Departamentu Legislacyjno-Prawnego - do rozważenia postulowanych zmian w trwających tam pracach legislacyjnych, dotyczących zmiany ustawy - Prawo spółdzielcze. Zostały one podjęte przez tutejsze Ministerstwo na skutek wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 14.05.2003 r., sygnalizującego potrzebę określenia w powszechnie obowiązujących przepisach dotyczących spółdzielczości, w tym mieszkaniowych - zasad odpowiedzialności cywilnej i karnej członków zarządów i rad nadzorczych - za spowodowane szkody.

Obowiązujące prawo spółdzielcze nie jest dostosowane do aktualnej sytuacji gospodarczej i istotnie nie zawiera przepisów karnych, które zapewniałyby należytą ochronę interesów członków spółdzielni, przed nieprawidłowym i niegospodarnym zarządzaniem majątkiem przez osoby za to odpowiedzialne.

W projekcie proponuje się wprowadzenie odpowiedzialności karnej osób biorących udział w tworzeniu spółdzielni, członków zarządów i rad nadzorczych spółdzielni oraz likwidatorów za działania na szkodę spółdzielni. Proponowany art. 267a w ustawie o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze, przewiduje za tego rodzaju czyny, karę pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnę, zaś przepisy art. 267b, 267c i 267d - karę pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności i grzywnę.

Powyższe propozycje są zbieżne z unormowaniami zawartymi w art. 585, 586 i 587 Kodeksu spółek handlowych. Takie rozwiązania są uzasadnione normatywnym, organizacyjnym i funkcjonalnym podobieństwem prowadzenia działalności w formie spółdzielni oraz w formie spółek handlowych i mają doprowadzić do zachowania spójności wewnątrz systemu prawa.

Proponowana ustawa powinna zatem pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki, umocnić zaufanie do spółdzielczości oraz zapewnić ochronę jej członkom.

Z wyrazami szacunku

Kazimierz Olejnik


Oświadczenie