Oświadczenie


Minister Kultury przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, dnia 26 sierpnia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenie Pani Senator Marii Szyszkowskiej, złożone na 68. posiedzeniu Senatu w dniu 12 sierpnia 2004 r., dotyczące kwestii związanych z funkcjonowaniem służb konserwatorskich, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Odnosząc się do propozycji określenia wymogów kwalifikacyjnych dla pełnienia funkcji Generalnego Konserwatora Zabytków będącego sekretarzem lub podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury, pragnę wyrazić opinię, iż nie jest możliwe określenie takich wymogów, w szczególności odnoszących się do ochrony zabytków, ze względu na status prawny przewidziany dla tych stanowisk. Ustawowe określenie kwalifikacji w tym zakresie mogłoby nastąpić wyłączne dla kierownika urzędu centralnego (jak np. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego). Pragnę jednakże zaznaczyć, że obecne usytuowanie organizacyjne Generalnego Konserwatora Zabytków nie ma negatywnego wpływu na prawidłowość załatwianych spraw oraz podejmowanych decyzji, co więcej, wyższa ranga tego organu jest korzystna dla bieżącej działalności administracji konserwatorskiej oraz współpracy międzyministerialnej i z organami samorządu terytorialnego.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące dokumentacji zabytków pragnę poinformować, że w pierwszej kolejności powinny zostać zakończone prace nad dokumentacją obiektów wpisanych do rejestru zabytków (tzw. karty białe), co wobec znacznych kosztów dokumentacji i wskazanego przez Panią Senator niedoboru środków finansowych przeznaczonych na ten cel nie pozwoli na szerzej zakrojone prace w tym zakresie w stosunku do pozostałych zabytków. Nie oznacza to jednak, iż dokumentacja taka w różnorakiej formie nie jest gromadzona, co w przyszłości pozwoli na kompleksowe opracowanie kart ewidencyjnych dl jak najszerszej grupy obiektów zabytkowych, w tym wpisanych do rejestru zabytków.

Natomiast odnośnie podwyżki wynagrodzeń pracowników Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków właściwymi organami w sprawie są przede wszystkim wojewodowie, jako pracodawcy wojewódzkich konserwatorów zabytków i pracowników ww. Urzędów. W obecnej trudnej sytuacji budżetu państwa trudno jest określić, w jakim czasie nastąpi uzdrowienie sytuacji finansowej służb konserwatorskich. Tym niemniej, ze strony Ministerstwa Kultury podjęte będą działania zmierzające do tego, aby wynagrodzenia tych pracowników uległy podwyższeniu, a nadto problemy te zostaną uwzględnione również w opracowanym Krajowym Programie Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami.

Pozwalam sobie wyrazić nadzieją, że przedstawione wyżej wyjaśnienia przyjmie Pan Marszałek do akceptującej wiadomości.

Z wyrazami szacunku

Waldemar Dąbrowski


Oświadczenie