Oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 85. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 90):

Warszawa, 8 sierpnia 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do pisma z dnia 19 lipca 2005 r., o sygn. BPS/DSK-043-347/05, przekazującego oświadczenie złożone przez Senator RP Panią Marię Szyszkowską podczas 85. posiedzenia Senatu RP w dniu 15 lipca 2005 r. w sprawie informacji odnośnie działań resortu spraw wewnętrznych i administracji w związku z agresywnymi działaniami grup młodzieżowych, głoszących idee faszystowskie, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

W dniu 12 lipca 2005 r. odbyło się w Siedlcach spotkanie z Panią Senator Marią Szyszkowską oraz Panem Andrzejem Damm, wiceprzewodniczącym Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja", zorganizowane przez przewodniczącego partii, Pana Mariana Kozaka.

Przewodniczący Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" - pismem z dnia 30 czerwca 2005 r. - poinformował Komendanta Miejskiego Policji w Siedlcach o planowanym spotkaniu, zwracając się jednocześnie z prośbą o wysłanie patrolu Policji, w celu zapewnienia spokojnego przebiegu zgromadzenia od godziny 17.00.

Komendant Miejski Policji w Siedlcach zdecydował o skierowaniu w dniu spotkania (tj. 12 lipca 2005 r.) od godz. 17.00 trzech dwuosobowych patroli.

Ponieważ spotkanie z Panią Senator Marią Szyszkowską rozpoczęło się 15 minut przed planowanym czasem, członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zdołali wejść przed przybyciem Policji. Od momentu rozpoczęcia zgromadzenia osoby te zakłócały przebieg spotkania, wznosząc obraźliwe okrzyki i uniemożliwiając zabranie głosu zaproszonym gościom.

Na prośbę Pana A. Damm, funkcjonariusze Policji doprowadzili do opuszczenia lokalu przez osoby zakłócające przebieg spotkania. Zostały one ponadto wylegitymowane. Ustalono, iż w zakłócaniu porządku brało udział 7 osób dorosłych oraz jedna osoba nieletnia. Osoby dorosłe poinformowano, iż zostanie wobec nich wszczęta procedura w celu skierowania do Sądu Grodzkiego wniosków o ukaranie zgodnie z art. 52 § 1 kodeksu wykroczeń. Osoba nieletnia została oddana pod opiekę rodziców.

Po zakończeniu spotkania, przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, którzy wskutek interwencji Policji opuścili lokal - w chwili wyjazdu Pani Senator ponownie wznosili obraźliwe okrzyki.

Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności, Komenda Miejska Policji w Siedlcach skierowała 7 wniosków o ukaranie do Sądu Grodzkiego. Materiały dotyczące osoby nieletniej zostały natomiast wyłączone do oddzielnego postępowania i skierowania wniosku o wszczęcie wobec niej postępowania przez Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich.

W oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż funkcjonariusze Policji działali zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W czasie interwencji nie wystąpiły okoliczności uzasadniające zastosowanie środków przymusu bezpośredniego. Policjanci podjęli stosowne czynności na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. Nr 51, poz. 297 z późn. zm.). Zastosowane zaś środki były adekwatne do zaistniałej sytuacji.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w odniesieniu do agresywnych zachowań niektórych grup młodzieżowych, Policji podejmuje działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego zarówno na wniosek organizatora zgromadzenia, jak i z własnej inicjatywy. Podkreślić należy ponadto, iż dla lepszej skuteczności działań Policji niezbędna wydaje się współpraca z organizatorami spotkań, w szczególności zaś przekazywanie informacji dotyczących czasu i miejsca planowanego zgromadzenia oraz rodzaju przewidywanych zagrożeń.

Z poważaniem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Tadeusz MATUSIAK

Sekretarz Stanu


Oświadczenie