Oświadczenie


Stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Wielowieyskiego, złożonym na 57. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 58), przekazał Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny:

Warszawa, dnia 18 marca 2004 r.

Szanowna Pani
Jolanta Danielak
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

dot. BPS/DSK-043-122-04

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przekazanym przez Panią Marszałek oświadczeniem senatora Andrzeja Wielowieyskiego, złożonym na 57. posiedzeniu Senatu w dniu 4 marca 2004 r., uprzejmie przedstawiam poniższe stanowisko.

Oświadczenie oparte zostało na błędnej przesłance, którą było przekonanie o publicznoskargowym charakterze postępowania karnego przeciwko red. Andrzejowi M. Proces w tej sprawie został wszczęty i przeprowadzony w trybie prywatnoskargowym. Oskarżycielem prywatnym był pokrzywdzony czynem zarzuconym, a następnie przypisanym przez sąd Andrzejowi M.

Przestępstwa zniesławienia tudzież znieważenia, określone w art. 212 - 214 oraz 216 Kodeksu karnego, z zasady ścigane są z oskarżenia prywatnego. Nie zachodzi zatem potrzeba weryfikacji przepisów ustawowych w tym zakresie. Możliwość objęcia tych przestępstw, jak wszystkich ściganych w trybie prywatnoskargowym, ściganiem z urzędu (przez prokuratora) nie wydaje się podlegać kwestionowaniu. Również w zakresie ukształtowania w Kodeksie karnym znamion omawianych przestępstw nie dostrzega się w Ministerstwie Sprawiedliwości potrzeby interwencji legislacyjnej. Godzi się podkreślić, że przepisy dotyczące tych przestępstw były niemal identycznie ukształtowane nie tylko w poprzednio obowiązującym kodeksie (z 1969 r.), ale także w kodeksie przedwojennym /z 1932 r.).

Z poważaniem

Z upoważnienia
Prokuratora Generalnego
Karol Napierski
Prokurator Krajowy
Zastępca Prokuratora Generalnego


Oświadczenie