U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 19 lutego 2003 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 14 lutego 2003 r. ustawy o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1 wyraz "skreśla" zastępuje się wyrazem "uchyla";

2)

w art. 1 w pkt 5, w art. 26 w ust. 4 pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1) osobom poszkodowanym będącym członkami ochotniczych straży pożarnych oraz członkom ich rodzin – na zasadach, w trybie i wysokości określonych w przepisach o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach,

2) osobom poszkodowanym będącym strażakami jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz członkom ich rodzin - na zasadach, w trybie i wysokości, określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.";

3)

w art. 1 w pkt 6 po wyrazach "art. 13 ust. 1 i 3" dodaje się wyrazy "a wyrazy "art. 5 ust. 1" zastępuje się wyrazami "art. 5"".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


Uzasadnienie

Poprawki przyjęte przez Senat do ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej mają charakter porządkujący. Przyjmując pierwszą z poprawek, Izba zmierzała do dostosowania przepisu do nowych zasad techniki prawodawczej. Powody wprowadzenia drugiej z poprawek były dwa: dostosowanie terminologiczne do użytej w art. 26 ust. 1 definicji "osoby poszkodowanej" oraz w zakresie ust. 4 pkt 2 – zmiana niepoprawnego terminologicznie zapisu, z którego wynika, że członek ochotniczej straży pożarnej jest strażakiem jednostki ochrony przeciwpożarowej. Ostatnia poprawka miała na celu zachowanie pod względem techniczno-legislacyjnym spójności między art. 30 a art. 5 w związku z zmianą drugiego z tych przepisów w nowelizacji.