U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 8 sierpnia 2003 r.

w sprawie ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2003 r. ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 2 w ust. 1 pkt 13 otrzymuje brzmienie:

"13) osoba odpowiedzialna za przesyłkę - osobę fizyczną, osobę prawną albo inną jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która zgodnie z przepisami prawa celnego2a) odpowiada za przesyłkę, we wszystkich przypadkach przewidzianych w tych przepisach, a także przedstawiciela takich osób w rozumieniu przepisów prawa celnego2b), jeżeli nałożono na niego taką odpowiedzialność, w zakresie czynności kontrolnych przewidzianych niniejszą ustawą;

__________________

2a) Rozporządzenie Rady Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny znowelizowane Rozporządzeniem (WE) Nr 82/97 Parlamentu Europejskiego i Rady.

2b) Art. 5 Rozporządzenia Rady Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny znowelizowanego Rozporządzeniem (WE) Nr 82/97 Parlamentu Europejskiego i Rady.";

2)

w art. 2 w ust. 2 wyrazy "właściwy minister do spraw rolnictwa" zastępuje się wyrazami "minister właściwy do spraw rolnictwa";

3)

w art. 19 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 - 4 w brzmieniu:

"2. Osoba odpowiedzialna za zakład przeznaczenia przesyłki produktów lub w przypadkach określonych w przepisach Unii Europejskiej11a) za magazyn, gdzie przesyłka jest składowana przed dostarczeniem do zakładu, informuje powiatowego lekarza weterynarii odpowiedzialnego za ten zakład lub magazyn o przybyciu przesyłki produktów do miejsca jej przeznaczenia. Powiatowy lekarz weterynarii w terminie 15 dni od dnia przybycia przesyłki powiadamia o tym fakcie urzędowego lekarza weterynarii w granicznym posterunku kontroli, przez który przesyłka została wprowadzona.

3. Powiatowy lekarz weterynarii dokonuje regularnych kontroli w celu zapewnienia, że przesyłki produktów dotarły do zakładu przeznaczenia, w szczególności poprzez kontrolę rejestrów dostaw.

4. W zakładzie przeznaczenia przesyłki, o której mowa w ust. 1, produkty są poddawane obróbce określonej w odpowiednich przepisach Unii Europejskiej.

__________________

11a) Rozdział 10 załącznika I dyrektywy Rady 92/118/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. ustalającej wymagania dotyczące zdrowia ludzi i zwierząt w handlu i imporcie do Wspólnoty produktów niepodlegających, jeśli chodzi o te wymagania, szczególnym przepisom Wspólnoty, o których mowa w załączniku A rozdział I Dyrektywy 89/662/EWG oraz jeśli chodzi o patogeny, Dyrektywy 90/425/EWG.";

4)

w art. 40 w ust. 5 skreśla się wyrazy "zakazanych i pozostałości".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Po rozpatrzeniu ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej Senat podjął uchwałę o wprowadzeniu do jej tekstu 4 poprawek.

W poprawce nr 1 Senat zmienił definicję "osoby odpowiedzialnej za przesyłkę", w ten sposób, że wprowadził odwołanie do konkretnych przepisów unijnych. Takie rozwiązanie, zdaniem Senatu, uściśli tę definicję i wyeliminuje ewentualne wątpliwości interpretacyjne.

Poprawka nr 2 ma charakter redakcyjny.

Poprawka nr 3 doprecyzowuje tryb nadzorowania przesyłki produktów od granicznego posterunku kontroli do miejsca jej przeznaczenia. Senat uznał za konieczne wprowadzenie do ustawy regulacji wprost przeniesionych z dyrektyw unijnych.

Poprawka nr 4 wyklucza dopuszczalność istnienia w przesyłce, która ma zostać wprowadzona na obszar Unii Europejskiej, jakichkolwiek pozostałości substancji zakazanych. Tym samym wyeliminowana zostanie możliwość narażenia na niebezpieczeństwo życia i zdrowia ludności.