U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 kwietnia 2004 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 31 marca 2004 r. ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 41:

a) w lit. a, w ust. 5 wyrazy "w art. 25 ust. 3-5, 7 i 8" zastępuje się wyrazami "w art. 25 ust. 3-5, 9 i 10",

b) w lit. b, w ust. 5a wyrazy "art. 25 ust. 3-6 i 8" zastępuje się wyrazami "art. 25 ust. 3-8 i 10";

2)

w art. 3, w art. 57 wyrazy "zakładem leczniczym" zastępuje się wyrazami "zakładem opieki zdrowotnej";

3)

w art. 7 po wyrazach "w art. 7" dodaje się wyrazy "w ust. 4";

4)

w art. 10 w pkt 24 w lit. c, w ust. 4 wyrazy "w tym wpisy o niezdolności do samodzielnej egzystencji" zastępuje się wyrazami "kierując się koniecznością zapewnienia sprawności postępowania przy wydawaniu legitymacji emeryta-rencisty";

5)

w art. 26 wyrazy "14 dni" zastępuje się wyrazami "30 dni".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


Uzasadnienie

Wniesione przez Senat poprawki do ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw mają charakter porządkowo-uzupełniający w stosunku do uregulowań przyjętych przez Sejm.

Zawężono zakres delegacji dla ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, do określenia wzoru legitymacji emeryta-rencisty, eliminując konieczność wpisu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, uznając, że taka informacja o stanie organizmu wchodzi w zakres danych osobowych (poprawka nr 4).

Dostosowano terminologię ustawy do terminologii stosowanej w systemie prawnym, od czasu przyjęcia w 1991 r. ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Pojęcie zakładu opieki zdrowotnej obejmuje zakresem znaczeniowym pojęcie zakładu leczniczego, zawarte w ustawie o zaopatrzeniu inwalidów wojennych oraz ich rodzin i nie odbiega od intencji dokonywanej nowelizacji (poprawka nr 2).

Poprawka nr 1, dotycząca waloryzacji kapitału początkowego, wprowadza prawidłowe powołania odpowiednich do stosowania przepisów odnoszących się do waloryzacji składek, zaś poprawka nr 3 ma charakter uściślający.

Celowe, zdaniem Senatu, ze względu na materię i wagę wprowadzanych zmian, jest przedłużenie okresu vacatio legis, przewidzianego dla większości uregulowań (poprawka nr 5).