U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 3 czerwca 2005 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej

oraz niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 6 maja 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 przed pkt 1 dodaje się pkt ... w brzmieniu:

"...) w art. 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zastępcę Szefa Służby Cywilnej powołuje spośród urzędników służby cywilnej i odwołuje Prezes Rady Ministrów.";";

2)

w art. 1 w pkt 1, w art. 10a zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Przepisy rozdziału 4 stosuje się odpowiednio, z tym że ilekroć w przepisach tych jest mowa o Szefie Służby Cywilnej należy przez to rozumieć Prezesa Rady Ministrów.";

3)

w art. 1 w pkt 1, w art. 10a dotychczasową treść oznacza się jako
ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Konkurs na stanowisko zastępcy Szefa Służby Cywilnej przeprowadza się na wniosek Szefa Służby Cywilnej.";

5)

w art. 2, w art. 3, w art. 5, w art. 6, w art. 7, w art. 8, w art. 9, w art. 10, w art. 11, w art. 12, w art. 13, w art. 14, w art. 16, w art. 17 i w art. 18 skreśla się wyrazy "dyrektor generalny urzędu" oraz wyrazy "upowszechnia listę" zastępuje się wyrazami "upowszechnia się listę";

5)

w art. 2, w art. 3, w art. 5, w art. 6, w art. 7, w art. 8, w art. 9, w art. 10, w art. 11, w art. 12, w art. 13, w art. 14, w art. 16, w art. 17 i w art. 18 wyrazy "w siedzibie urzędu" zastępuje się wyrazami "w jednostce organizacyjnej, w której jest prowadzony nabór";

6)

dodaje się art. 18a w brzmieniu:

"Art. 18a. Sprawy, które zostały wszczęte, a nie zakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podlegają rozpoznaniu według przepisów ustaw, o których mowa w art. 1-18, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.";

7)

dodaje się art. 18b w brzmieniu:

"Art. 18b. 1. Powołanie osoby wyłonionej w drodze konkursu na stanowisko Szefa Służby Cywilnej nastąpi po zakończeniu kadencji, na którą została powołana osoba zajmująca to stanowisko w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

2. Osoba, która w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy zajmuje stanowisko zastępcy Szefa Służby Cywilnej, pełni swoje obowiązki do czasu powołania następcy, wyłonionego w drodze konkursu.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


UZASADNIENIE

Senat, rozpatrując ustawę o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, postanowił wprowadzić do jej tekstu 7 poprawek.

Poprawki nr 1 i 3 zostały zaproponowane przez Izbę jako konieczna konsekwencja wprowadzenia art. 10a w ustawie o służbie cywilnej. Wyłanianie kandydatów na stanowisko Szefa Służby Cywilnej i jego zastępcy w drodze konkursu wymaga określenia, iż zastępca Szefa Służby Cywilnej jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów, bez wniosku Szefa Służby Cywilnej. Natomiast w przekonaniu Senatu Szef powinien być podmiotem wnioskującym o przeprowadzenie konkursu na stanowisko swego zastępcy.

Poprawka nr 2 prawidłowo określa odesłanie, ponieważ proste odniesienie do przepisów o postępowaniu konkursowym na wyższe stanowiska w służbie cywilnej nie jest właściwe. Poprawka precyzuje, że organem wykonującym wszelkie czynności w tym postępowaniu będzie Prezes Rady Ministrów.

Senat zwrócił uwagę na strukturę organizacyjną państwowych osób prawnych (których dotyczą zmiany zawarte w art. 2, art. 3, art. 5-14 oraz w art. 16-18), w której nie ma stanowiska dyrektora generalnego. Rezultatem tego spostrzeżenia jest poprawka nr 4.

Poprawka nr 5 wprowadza do ustawy jednolitą terminologię dotyczącą miejsca, w którym będą publikowane wszystkie ogłoszenia na temat naboru do zatrudnienia na wolne stanowiska pracy.

Kolejne poprawki są wyrazem przekonania Senatu, że rozpatrywana ustawa wymaga zamieszczenia przepisów przejściowych, które uregulują wpływ nowej ustawy na stosunki powstałe pod działaniem ustaw dotychczasowych. Jest to celowe z punktu widzenia zasad prawidłowej legislacji, ponieważ stosowanie nowego bądź dotychczasowego prawa nie powinno mieć charakteru dorozumianego. Rozwiązywania tego rodzaju zagadnień nie można też pozostawić praktyce. Z przedstawionych powyżej względów Senat zaproponował dwa rozwiązania intertemporalne. Pierwsze z nich polega na bezpośrednim działaniu nowego prawa, w przypadku spraw rozpoczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie rozpatrywanej ustawy (poprawka nr 6). Drugie wprowadza przepisy przejściowe, na podstawie których obecny Szef Służby Cywilnej będzie pełnił swoją funkcję do czasu zakończenia kadencji, natomiast jego obecny zastępca - do czasu powołania następcy wyłonionego w drodze konkursu (poprawka nr 7).