U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 21 lipca 2005 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy - Karta Nauczyciela

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 7 lipca 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy - Karta Nauczyciela, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 po pkt 10 dodaje się pkt 10a w brzmieniu:

"10a) w art. 116 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Pracownikiem socjalnym może być osoba, która posiada dyplom uzyskania tytułu zawodowego w zawodzie pracownik socjalny, dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, dyplom wyższej szkoły zawodowej o specjalności praca socjalna lub ukończone studia wyższe o specjalności praca socjalna na jednym z kierunków: pedagogika, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie.";";

2)

w art. 1 w pkt 11 wyrazy "ust. 3a i 3b" zastępuje się wyrazami "ust. 3a-3c" oraz dodaje się ust. 3c w brzmieniu:

"3c. Pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy.".

 

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


 

Uzasadnienie

Senat rozpatrując ustawę z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy - Karta Nauczyciela, podzielił przekonanie Sejmu o zasadności dokonania zmian w przyjętym zakresie. Poprawki wniesione przez Senat stanowią jedynie uzupełnienie uregulowań przyjętych przez Sejm, a dotyczą one pracowników socjalnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 25, poz. 2572 z późn. zm.) w roku akademickim 2005/2006 będzie prowadzony pierwszy nabór do kolegiów pracowników służb społecznych, które kształcą pracowników socjalnych. A zatem ich absolwentów należy zaliczyć w poczet przyszłych pracowników socjalnych, wprowadzając stosowne uregulowania do ustawy podstawowej dla danej dziedziny, czyli ustawy o pomocy społecznej (poprawka nr 1).

Ponadto, zdaniem Senatu, do uregulowań uwzględniających specyfikę wykonywania pracy przez pracownika socjalnego, należało dodać jeszcze jedno. W związku z uwarunkowaniami dotyczącymi wykonywania codziennych czynności zawodowych pracowników socjalnych podejmowanych w terenie, istnieje potrzeba zapewnienia im możliwość zwrotu kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc czynności zawodowych, jeżeli pracodawca nie może im zapewnić dojazdu środkami będącymi w jego dyspozycji (poprawka nr 2).