Rok Gen. Wł. Andersa

Uroczystości w 115. rocznicę urodzin Generała Andersa

1 sierpnia 2007 r. - W kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, odbyło się nabożeństwo Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 115. rocznicy urodzin generała Władysława Andersa. Honorowymi gośćmi uroczystości byli ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Pan Ryszard Kaczorowski oraz wdowa po generale Pani Irena Anders. Ministra Obrony Narodowej reprezentował minister Jacek Kotas - podsekretarz stanu. Obecni byli liczni przedstawiciele departamentów ministerstwa, instytucji i jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego oraz środowiska kombatanckiego.

Uroczysty charakter podwójnego święta podkreślił udział Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który po nabożeństwie wystąpił w kościele z okolicznościowym koncertem. Goście honorowym otrzymali na pamiątkę słownik biograficzny "Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość. 1939-45". Druga część rocznicowych i świątecznych wojskowych uroczystości miała miejsce w siedzibie Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego w obecności gościa honorowego - Ireny Anders. Życzeniom dla obecnych reprezentantów Wojska Polskiego z okazji zbliżającego się żołnierskiego święta towarzyszyło wręczenie odznaczeń resortowych wyróżnionym współpracownikom duszpasterstwa. Księża kapelani ppłk Andrzej Fober, por. rez. Sławomir Fonfara, ppłk Marcin Pilch oraz kpt. Mirosław Wola otrzymali Srebrne Medale "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Sekretarka Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego - pani Barbara Sławińska wyróżniona została Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Księdzu ppłk. Wiesławowi Żydlowi przyznany został Brązowy Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny". Wyróżnionych w imieniu Ministra Obrony Narodowej odznaczył dyrektor generalny ministerstwa - pan Jacek Olbrycht.

16 - 17 sierpnia 2007 r. - W obwodzie orenburskim na Uralu, w miejscu formowania Armii Polskiej w ZSRR, odbyły się uroczystości upamiętniające jej dowódcę gen. Władysława Andersa i Jego Żołnierzy. Polska delegacja - przedstawiciele Wspólnoty Polskiej, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Ambasady Rzeczypospolitej w Rosji - odwiedziła m.in. Bazułuk i Tockoje, gdzie we wrześniu 1941 r. rozpoczęło się formowanie polskich jednostek. W znajdujących się tam miejscach pamięci - przed pomnikami i tablicami - delegacja złożyła wieńce i kwiaty. W uroczystości pod pomnikiem żołnierzy polskich w Bazułuku, uczestniczyli także członkowie lokalnej organizacji polonijnej "Czerwone Maki". Natomiast w miejscu siedziby dowództwa i sztabu Armii Polskiej harcerze z Polski i Rosji przygotowali historyczną ekspozycję pod nazwą "Marsz Żywej Pamięci" odtwarzającą warunki, w jakich żyli i szkolili się żołnierze gen. Władysława Andersa.

W drugim dniu uroczystości w Teatrze Dramatycznym w Orenburgu odbyło się sympozjum naukowe poświęcone formowaniu się Armii Polskiej w ZSRR oraz otwarto wystawę "Polskie Siły Zbrojne 1939-1945" przygotowaną przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie przy współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie. Towarzyszy jej ekspozycja "Byłem żołnierzem generał Andersa i "Losy Polaków w obwodzie czkalowskim 1939-1941", zorganizowana przez miejscową Polonię i Archiwum Obwodowe.

20 sierpnia 2007 r. - Na zakończenie swojej wizyty w Polsce Pani Irena Anders spotkała się z delegacją z Komendy Głównej Straży Granicznej. W jej skład wchodzili: ppłk. Maciej Szpunar Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego, kpt. Jacek Janusz z Biura Kadr i Szkolenia, ppłk. Mirosław Molęda Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, jego zastępca kpt. Jacek Dębek oraz płk. Tomasz Malinowski z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej. Irenie Anders w czasie wizyty w Polsce towarzyszyli: rtm. Juliusz Englert wraz z małżonką Margaret i Maryla Żuławska. Pani Generałowa podczas pobytu w Polsce uczestniczyła w obchodach święta Wojska Polskiego. Wzięła także udział w spotkaniu z okazji 100-lecia powstania skautingu.

21 sierpnia 2007 r. - W 65. rocznicę powołania przez gen. Władysława Andersa Junackiej Szkoły Kadetów odbyły się w Londynie następujące uroczystości:

  • Msza Święta kadecka w rocznicę powstania Junackiej Szkoły Kadetów w Polskiej Armii na Wschodzie (Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli),
  • Uroczysty obiad kadecki (POSK),
  • Wieczór wspomnień poświecony pamięci gen. Władysława Andersa (POSK),
  • Odznaczenie medalem "Wierności ideałom kadeckim" (POSK). Organizatorem uroczystości był Związek Junackiej Szkoły Kadetów im. gen. Władysława Andersa.