Wizyta delegacji Senatu Chile

W piątek 27 stycznia 2006 r. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Senatu Chile na czele z przewodniczącym Senatu Sergio Romero Pizarro. Delegację przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski.

Stosunki polsko-chilijskie są bardzo dobre i mają długą tradycję - powiedział marszałek Borusewicz. Dodał, że Chile jest ważnym partnerem Polski w Ameryce Południowej. W opinii marszałka istnieją duże możliwości rozwoju współpracy gospodarczej między obu krajami.

Przewodniczący Senatu Chile podkreślił, że dużą wagę przywiązuje do dyplomacji parlamentarnej i bezpośrednich kontaktów polsko-chilijskich. Te kontakty mają znaczenie zwłaszcza w kontekście współpracy Chile z Unią Europejską. Zdaniem Sergio Romero Pizarro istnieją możliwości zwiększenia wymiany handlowej między Polską i Chile. Powiedział, że te kontakty handlowe istnieją, ale odbywają się za pośrednictwem innych państw europejskich. Wskazał na możliwość zawijania statków handlowych z Chile bezpośrednio do Gdańska, a nie tylko do portów w Amsterdamie i Hamburgu.

Politycy rozmawiali także na temat możliwości budowy statków dla Chile w polskich stoczniach i wyeliminowaniu w tym zakresie obcych pośredników. Marszałek Borusewicz dodał, że wynegocjowane zostały i będą podpisane dwie umowy między obu krajami dotyczące zwalczania przestępczości i kwestii celnych. Marszałek interesował się ponadto chilijskim systemem emerytalnym, z którego Polska czerpała wzorce.

Przewodniczący Senatu Chile podkreślił, że chilijski system emerytalny oparty na funduszach kapitałowych jest stabilny. Funduszami zarządzają towarzystwa. Państwo, które niegdyś zarządzało pieniędzmi emerytalnymi nie jest najlepszym przedsiębiorcą i gdy brakowało pieniędzy pożyczało od tych funduszy. Obecny system funkcjonuje od czasów dyktatury i stale jest ulepszany. Dodał, że Chile chętnie podzieli się z Polską nowymi rozwiązaniami w tym zakresie. Sergio Romero Pizarro zaprosił marszałka Borusewicza i delegację Senatu RP do złożenia wizyty w Chile.