Wizyta przewodniczącego Parlamentu Republiki Czarnogóry

Na zaproszenie Marszałka Senatu RP w dniach 23-24 marca 2006 r. przebywa w Polsce przewodniczący Parlamentu Republiki Czarnogóry Ranko Krivokapić wraz z delegacją.

23 marca czarnogórscy parlamentarzyści złożyli wizytę w Senacie RP. Gości przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Ryszard Legutko i wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych senator Andrzej Mazurkiewicz.

W czasie rozmowy marszałek Bogdan Borusewicz interesował się sytuacją na Bałkanach. Przypomniał zaangażowanie Polski w proces stabilizacyjny w tym rejonie. Podkreślił, że Europejczyków z północy niepokoi nawet najmniejsza oznaka destabilizacji na tych terenach.

Jedną z omawianych kwestii były przygotowania do majowego referendum dotyczącego przyszłości państwa związkowego Serbii i Czarnogóry. Marszałek zapewnił, że Polska uszanuje każdy demokratyczny wynik referendum w sprawie niepodległości Czarnogóry. Wyraził nadzieję, że ewentualne ogłoszenie niepodległości Czarnogóry nie wpłynie negatywnie na stabilność w regionie ani na proces integracji z Unią Europejską.

Ranko Krivokapić zapewnił, że Czarnogóra - najmniejszy kraj na Bałkanach, ale o długich tradycjach państwowości - jest dobrze przygotowana do referendum niepodległościowego. Jak stwierdził przewodniczący Parlamentu Czarnogóry, najnowsza historia pokazała, że konfliktów na Bałkanach nie można rozwiązywać siłą. Jego zdaniem, najlepszy i jedyny sposób - to metody demokratyczne. Zgodnie z zaleceniami UE majowe referendum odbędzie się według zasad zasugerowanych przez Komisję Wenecką. Ranko Krivokapić podkreślił, że celem wolnej, wieloetnicznej Czarnogóry będzie tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, rozwijanie współpracy z państwami regionu i integracja z UE.

Ranko Krivokapić liczy także na ożywienie współpracy Czarnogóry z Polską. Wyraził nadzieję, że polscy turyści powrócą do najpiękniejszych zakątków jego kraju.

Rozmówcy poruszyli też problem przyszłego statusu Kosowa.

W czasie wizyty w Polsce czrnogórscy parlamentarzyści zostaną przyjęci przez prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i marszałka Sejmu Marka Jurka. Spotkali się również z przewodniczącym senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej Edmundem Wittbrodtem.