Wizyta przewodniczącego Izby Deputowanych Chile

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w piątek 27 października 2006 r. przyjął Antonio Leal Labrina przewodniczącego Izby Deputowanych Kongresu Narodowego Republiki Chile. W spotkaniu uczestniczyła senator Ewa Tomaszewska.

Spotkanie zdominowała rozmowa na temat systemów wyborczych i politycznych w obu krajach. Anotonio Leal Labrin wyjaśnił, że w Chile trwa dyskusja na temat zmiany systemu wyborczego, tak, by był on bardziej reprezentatywny dla społeczeństwa. Dodał, że zarówno blok partii rządzących jak i opozycyjnych zgadzają się co do konieczności zmiany systemu wyborczego w Chile.

Politycy rozmawiali także o sytuacji w Ameryce Południowej. Przewodniczący Izby Deputowanych mówił o sytuacji po wyborach prezydenckich w Boliwii i Wenezueli. Zaznaczył, że dokonane wybory w tych państwach są wyrazem kryzysu instytucji politycznych. Podkreślił, że wysiłki międzynarodowych instytucji finansowych zmierzają tam do wsparcia rozwoju instytucji politycznych. W jego opinii ważne jest wsparcie nie tylko rozwoju społecznego, ekonomicznego, ale także politycznego.

Oprac. Dział Prasowy - A.L.