Marszałek Senatu przyjął prezydenta Albanii

Wizyta prezydenta Albanii

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przyjął we wtorek 14 listopada 2006 r. prezydenta Albanii Alfreda Moisiu wraz z delegacją albańskich parlamentarzystów. W spotkaniu uczestniczyła minister, szef kancelarii Senatu Ewa Polkowska.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polskę łączą z Albanią dobre stosunki polityczne, natomiast zupełnie nie jest satysfakcjonująca wymiana handlowa między obu krajami. Marszałek dodał, że Polacy interesują się sytuacją w Albanii i na Bałkanach.

Wizyta prezydenta Albanii

Prezydent Albanii Alfred Moisiu powiedział, że w Polsce spotkał się już z prezydentem, premierem i marszałkiem Sejmu. W jego opinii takie wizyty sprzyjają rozwojowi stosunków międzypaństwowych. Podkreślił, że Albania szybko rozwija się ekonomicznie. Czyni także postępy w budowie demokracji. Podkreślił, że Albania ma nadzieję na przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej. Zaznaczył, że niedawno podpisała akt o stabilizacji i stowarzyszeniu z UE. Wyraził nadzieję, że Polska ratyfikuje ten dokument. Prezydent poinformował, że wraz z nim do Polski przybyła grupa albańskich biznesmenów, którzy spotkają się z polskimi przedsiębiorcami. Zdaniem prezydenta to powinno zaowocować lepszymi kontaktami handlowymi i gospodarczymi.

Marszałek Senatu powiedział, że Polska wspiera aspiracje euroatlantyckie i europejskie Albanii. "Z ratyfikacją dokumentu o stabilizacji i stowarzyszeniu w Polsce nie powinno być problemu" - zapewnił marszałek. Dodał, iż docenia rolę Albanii w stabilizacji sytuacji w regionie. "Polityka zagraniczna Albanii stabilizuje sytuację, a nie próbuje rozgrywać konfliktów etnicznych i Polska to popiera" - powiedział.

Wizyta prezydenta Albanii

Oprac. w Dziale Prasowym - A.L.